Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
21. januára 2014 ZdraviePrevencia od SITASITA Diskusia(4)

Slovensko by malo byť na pandemickú chrípku pripravené

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Slovensko vlastnú pandemickú vakcínu síce vyrábať nebude, ale na prípadnú pandemickú chrípku by malo byť pripravené.

Ako konštatuje ministerstvo zdravotníctva (MZ) v materiáli určenom pre vládu, v rámci jeho pôsobnosti je na poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti v čase pandémie pripravených 59 lôžkových zariadení.

Tie majú vypracované pandemické plány a ich krízové štáby minimálne raz ročne prerokovávajú pripravenosť. Zdravotnícke zariadenia by mali byť schopné vytvoriť celkovo 7 700 reprofilizovaných lôžok a vyčleniť pre ne 3 550 zdravotníkov.

Pripravenosť Slovenska môžu zabezpečiť vakcíny

Podľa odhadov by prípadná pandemická chrípka mohla postihnúť 25 až 45 percent populácie, hospitalizáciu by si vyžiadalo 81 tisíc až 147 tisíc osôb. V tom istom čase by podľa prepočtov MZ hospitalizáciu potrebovalo 20 500 až 36 500 ľudí.

“Tento počet mnohonásobne prekračuje súčasné kapacity infektologických pracovísk zdravotníctva Slovenskej republiky. Z uvedeného dôvodu sa predpokladá na poskytovanie zdravotnej starostlivosti využitie ubytovacích a stravovacích kapacít v pôsobnosti iných rezortov a ďalšie, čo bude vyžadovať vyhlásenie núdzového stavu v Slovenskej republike,” uvádza sa v správe o zabezpečení Slovenska na pandémiu chrípky.

Ako ďalej vyplýva z materiálu, jednou z možností ako zvýšiť pripravenosť Slovenska na pandemickú chrípku je zabezpečenie pandemických vakcín. Tie by mohol štát nakupovať spoločne s ostatnými členskými krajinami Európskej únie. MZ predpokladá, že spoločné obstarávanie prinesie lepšie cenové podmienky ako i zabezpečenie vakcín aj v prípade ich nedostupnosti pre menšie trhy. Tendre by mali byť vyhlásené v druhej polovici roka, krajiny EÚ by mohli následne kontrakty podpisovať koncom roka.

Rezort zdravotníctva zároveň pripomína, že spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR priebežne komunikujú so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb, úrad navyše monitoruje epidemiologickú situáciu. Úlohy majú v prípade pandémie zadelená aj zvyšné rezorty.

Slovensko už potrápila pandemická chrípka

Vakcína, injekcia
Rozsudok ešte nie je právoplatný.Foto: ilustračné, SITA/AP

Ministerstvo vnútra má napríklad zabezpečovať opatrenia na hraničných prechodoch, rezort pôdohospodárstva zase v oblasti bezpečnosti potravín. Úlohou ministerstva obrany bude vyčleniť nevyhnutné sily a prostriedky, finančné krytie eliminácie rizík pandémie bude mať na starosti ministerstvo financií.

Posledná pandemická chrípka Slovensko potrápila v rokoch 2009 – 2010. Rok na to sa Slovensko pustilo do projektu, ktorý mal zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe pandemickej vakcíny. Štát postavil v Malackách pavilón, zakúpil technológie, no nenašiel farmafirmu, ktorá by vakcíny vyrábala. Vláda sa preto vlani rozhodla projekt, do ktorého bolo preinvestovaných niekoľko miliónov eur zastaviť a zavrhla aj myšlienku vyrábať pandemickú vakcínu.

O tom, čo bude s malackým pavilónom a technológiami sa doposiaľ nerozhodlo. Efektívne riešenie má nájsť Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Ako informovala hovorkyňa SŠHR Marcela Zelinková v súčasnosti sa za týmto účelom konajú rokovania. “Výsledkom bude materiál, ktorý bude po uskutočnení medzirezortného pripomienkového konania predložený na rokovanie vlády SR,” uviedla Zelinková. Ešte v minulom roku sa hovorilo o tom, že pavilón by mohol slúžiť Slovenskej akadémii vied na výrobu vlastných tovarov.

Odporúčané články

Chrípka útočí, najčastejšou komplikáciou sú zápaly dutín Chorých na chrípku pribúda, školy a škôlky prázdninujú

Témy

Diskusia

My objektívni Papajte ďumbier, nebudete mať chrípku ! česi mu hovoria zázvor... Pravda Tie protichrípkové vakcíny sú už z tej várky, ktorá má v sebe čipík ? Ľudkovia, nie je nad to, aby sme boli všetci začipovaní ako somárikovia, však nás treba porátať, sledovať, vedieť všetko o našom súkromí, najmä OVLÁDAŤ nás, prípadne... Protichrípkový nápoj: 1 citrón očistíme od kôry, pokrájame na menšie kúsky, 5 strúčikov cesnaku očistiť, asi 2 cm zázvoru očistiť, všetko rozmixovať, prevaríme asi 2,5 - 3 dl vody, necháme trochu vychladnúť a zalejeme citrónovocesnakovozázvorovú zmes. Dáme do skleneného pohára... dolfi znova potrebujú naplniť kasy/farmaceutické firmy
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...