Slovensko by malo ísť do Marakéšu, tvrdí prezident Kiska a vyjadril sa aj k demisii Lajčáka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/AP.

MICHALOVCE 3. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Kiska sa počas návštevy v nemocnici novej generácie v Michalovciach vyjadril  pre novinárov aj k demisii ministra zahraničia Miroslava Lajčáka.

Dnes (v pondelok, pozn, red.) sa stretol s premiérom. Máme vládnu krízu. Mám s ministrom dohodnuté stretnutie v utorok, moje stanovisko k tomu celému poviem zajtra popoludní,“ povedal Kiska. Ako dodal, s ministrom sa chce rozprávať hlavne o dôvodoch z jeho pohľadu.

V Marakéši by mal odznieť názor

„Som presvedčený, že vláda by mala poslať niekoho do Marakéša. Je mojím názorom, že by Slovensko malo mať zástupcu v Marakéši. Stačí to aj na úrovni veľvyslanca. Niekto by tam mal prísť a povedať náš názor a výhrady, ktoré máme voči tomuto paktu,“ povedal Kiska.

Očakáva od vlády, že tam niekoho pošle. Kiska sa vyhol priamej odpovedi na novinársku otázku, či je pripravený ísť on, iba zopakoval, že je presvedčený, že vláda určite niekoho pošle do Marakéša.

Ku kauze Greenpeace v Novákoch uviedol, že rozhodnutie súdu o umiestnení dvanástich aktivistov do vyšetrovacej väzby bolo neprimerané. „Aktivisti nie sú zločinci, aktivisti nie sú teroristi. Vyjadrili svoj názor,“ povedal Kiska. Doložil, že aj z pohľadu ľudí očakávajúcich spravodlivosť bol toto nešťastný krok.

Zadržaní aktivisti Greenpeace

Polícia ešte v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie.

Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe.

Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie GreenpeaceHornonitrianske baneMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR