Slovensko by nemalo podporovať agresora, Izrael podľa Inštitútu ľudských práv pácha vojnové zločiny

Izrael
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Slovensko by nemalo podporovať agresora, ale garantovať ľudské práva.

Vyzýva k tomu otvorený list mimovládnych organizácií a združení, ktorý Inštitút pre ľudské práva (IĽP) v súvislosti s dianím v Izraeli a Palestíne adresoval prezidentke Zuzane Čaputovej, premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) a ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informoval výkonný riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Izrael je apartheid

„Izrael nie je demokracia, ale apartheid. Izrael sa nebráni, ale útočí. Izrael pácha vojnové zločiny na takmer dennej báze a ľudské práva obyvateľstva, ktoré žije na ním okupovaných územiach, potláča systematicky, sústavne a dlhodobo. Izrael ignoruje a v niektorých prípadoch porušuje rezolúcie OSN,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Politici, ktorí dnes hovoria, že Izrael má právo sa brániť, šíria podľa signatárov listu dezinformácie. Úlohou medzinárodného spoločenstva je podľa nich garantovať ľudské práva v tomto prípade palestínskeho obyvateľstva. To by mal garantovať aj Izrael, lenže tak nerobí.

Pod list sa podpísali viacerí

Pod otvorený list sa okrem Weisenbachera podpísala aj Alena Krempaská – štatutárna zástupkyňa Slovak policy Watchdog, Zuzana Slamená – predsedníčka n.z. Dúhové Slovensko a tiež Tím WikiLeaks Slovensko.

Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok 10. mája rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Izrael útok opätoval. Počet obetí na oboch stranách konfliktu neustále rastú a na upokojenie konfliktu už vyzvali viaceré svetové mocnosti a ich lídri. Nepokoje a ostreľovanie ale napriek tomu pokračujú.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Úrad vlády SR, Kanceláriu prezidentky SR a rezort diplomacie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIvan KorčokPeter WeisenbacherZuzana Čaputová