Slovensko čaká ďalšie uvoľňovanie opatrení, prvú dávku vakcíny dostala už pätina obyvateľov

Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 5. mája, 15:45

Pozitívny trend vývoja pandémie na Slovensku pokračuje. Denný priemer pozitívne testovaných sa dostal pod tisíc prípadov denne, v počte hospitalizovaných nastal oproti predchádzajúcemu týždňu pokles o takmer 20 %. Na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedol, vďaka zlepšujúcej sa situácii by celé Slovensko mohlo od pondelka prejsť do prvého stupňa varovania COVID automatu, teda ružovej farby. Viac informácií k ďalšiemu uvoľňovaniu opatrení by mali v piatok poskytnúť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Aktualna situacia.jpg
Aktuálna situácia na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Očakávajú pokles v hospitalizáciách

Za uplynulý týždeň klesol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, stále je však obsadenosť týchto lôžok na úrovni 60 %. Klesajú aj počty výjazdov k pacientom, s výnimkou Trenčianskeho kraja, kde za posledný týždeň mierne narástli. Do nemocníc prijímajú menej ako 100 pacientov denne.

„Čo je štvrtina vrcholu, ktorý sme dosiahli,“ uviedol Mišík. Dynamika reprodukčného čísla sa drží na podobnej úrovni ako minulý týždeň. „Očakávame výraznejší pokles v počtoch hospitalizovaných a ventilovaných pacientov, pokračujúci pokles pozitívnych prípadov a výrazné zrýchlenie vakcinácie,“ doplnil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva.

Nemocnice.jpg
Príjmy a prepustenia z nemocníc na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Slovensko dostane vyše 1,5 milióna vakcín

Prvú dávku vakcíny dostala už viac ako pätina obyvateľov Slovenska, podaných už bolo cez 1,5 milióna dávok vakcín. Do konca mája má prísť na Slovensko ďalších vyše 1,5 milióna dávok.

Ak bude podľa ministra Lengvarského dostatok dávok vakcín od Pfizeru aj v treťom kvartáli, nevylučuje možnosť, že by si ľudia vakcíny vyberali. Zároveň doplnil, že na tento víkend sú všetky termíny na očkovanie obsadené.

Dodavky vakcin.jpg
Dodávky vakcín na Slovensko. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR