Lockdown na Slovensku sa začne skôr a zákaz vychádzania má výnimky. Predstavili nové opatrenia proti koronavírusu (video)

VLÁDA: Rokovanie 60. schôdze
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
 • aktualizované 16. decembra 20:15

Matovičova vláda na stredajšom rokovaní schválila uznesenie, ktorým nariadila zákaz vychádzania Začne platiť už v sobotu 19. decembra o 5.00 ráno a nie v pondelok 21. decembra, ako bolo pôvodne naplánované. Skončiť by sa mal 10. januára.

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zatvorené budú všetky obchody, okrem nevyhnutných ako sú potraviny, lekárne či drogérie. Cestovanie medzi okresmi zakázané nebude.

Video: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kostoly a lyžiari majú „zelenú“

Zákaz vychádzania má niekoľko výnimiek. Povolená bude cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá.

Viac o téme: Koronavírus

Vláda odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné.

Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) doplnil, že bude možné ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov. „Ak si niekto objedná tovar cez internet, tak si ho bude môcť vyzdvihnúť,“ doplnil.

Vláda odporúča všetkým osobám na území Slovenska

 • prežiť vianočné sviatky v malej bubline z najbližšej rodiny
 • pred stretnutím s blízkymi príbuznými dodržiavať izoláciu aspoň 7 dní, alebo pred stretnutím s blízkymi príbuznými sa podrobiť testu na ochorenie COVID-19
 • uprednostniť pred stretnutiami s blízkymi príbuznými prostriedky diaľkovej
  komunikácie (internet)
 • umožniť svojim zamestnancom vykonávať prácu formou home office v maximálnej možnej miere
 • vyhýbať sa blízkemu kontaktu osôb z jednej domácnosti s inými osobami
  aj v exteriéri

Zdroj: Úrad vlády SR

Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Medzi výnimkami je aj cesta na bohoslužbu a späť, ale o tom, či budú bohoslužby povolené má rozhodnúť hlavný hygienik.

Výnimky zo zákazu vychádzania – zoznam

 1. cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti a cestu späť
 2. cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb (nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt, novín a tlačovín, očnej optiky, cesta do banky, poisťovne, servisu bicyklov) do najbližšej maloobchodnej predajne alebo obdobného miesta od miesta bydliska a cestu späť
 3. cestu za účelom kúpy živého vianočného stromčeka v exteriéri a cestu za účelom kúpy rýb v exteriéri a cestu späť
 4. cestu na poštu (vrátane výdajného miesta zásielkovní), cestu na výdajné miesto internetových obchodov (e-shop), cestu na výdajné miesto iných obchodov a cestu späť
 5. cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného a cestu späť
 6. cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom prístupu k lekárenskej starostlivosti poskytovanej držiteľmi povolenia na poskytovania lekárenskej starostlivosti a cestu späť
 7. cestu na vykonanie RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 alebo do mobilného odberového miesta za účelom vykonania antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 a cestu späť
 8. cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť
 9. cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť
 10. cestu osoby so psom alebo mačkou a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť
 11. cestu za účelom návštevy inej domácnosti, ktorú od začiatku zákazu podľa tohto uznesenia nenavštívila osoba z inej domácnosti a za podmienky, že od začiatku zákazu podľa tohto uznesenia nebola vykonaná cesta do inej domácnosti a cestu späť
 12. cestu za účelom vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia a cestu späť
 13. cestu za účelom účasti na bohoslužbe alebo na náboženskom úkone a cestu späť
 14. pobyt v prírode, vrátane individuálneho športu v prírode a cestu späť
 15. cestu dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom a cestu späť
 16. cestu za účelom rekreácie členmi domácnosti do nehnuteľnosti určenej na rekreáciu alebo do jej časti, kde sa budú zdržiavať len osoby z vlastnej spoločnej domácnosti alebo osoby inej domácnosti podľa bodu 11
 17. osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR nie starším ako 72 hodín alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu nie starším ako 24 hodín, a to na cestu klienta zariadenia sociálnych služieb, rodinného príslušníka alebo blízkej osoby klienta zariadenia sociálnych služieb do zariadenia sociálnych služieb alebo zo zariadenia sociálnych služieb

Zdroj: Úrad vlády

Otvorené môžu byť aj lyžiarske strediská, pretože ide o individuálny šport. Počas zákazu vychádzania sa môžu stretnúť maximálne dve domácnosti, ktoré takto vytvoria tzv. bublinu. Zakázané stretávať členom viac ako dvoch domácností je zakázané aj v exteriéri.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že na cestovaní do zahraničia sa nemení nič, pretože okolité krajiny „sú červené“ a povinná je teda karanténa a následne test.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády nebol, vyjadril sa o troch neskôr na krátkom brífingu.

Po lockdowne pomôže COVID automat

Vláda v stredu na svojom rokovaní schválila COVID automat, teda semafor, ktorý posudzuje aktuálny stav šírenia ochorenia COVID-19 v krajine a určuje mieru pandemických opatrení s pripomienkou.

Návod na cestu von z lockdownu

COVID automat má podľa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR), ako predkladateľa návrhu, byť návodom na cestu von z lockdownu a postupné uvoľňovanie, keď to bude situácia dovoľovať.

Epidemiologická situácia sa podľa schváleného materiálu riadi na regionálnej úrovni, pokiaľ sú splnené základné celonárodné kritéria. Aktiváciou národných kritérií sa krajina prepína na vyšší stupeň, resp. sa prepína naspäť na regionálny automat pri poklese kritérií.

Kľúčové ukazovatele umožňujúce klasifikáciu epidemiologickej situácie na národnej úrovni sú priemerný počet nových prípadov za 7 dní, počet hospitalizovaných na národnej úrovni a efektívne reprodukčné číslo. Ak 2 z 3 indikátorov dosiahnu stanovený limit na celonárodnej úrovni, tak celá republika sa riadi opatreniami na celonárodnej úrovni a prechádza do vyššieho stupňa varovania.

Prechod do vyššieho stupňa varovania

Prechod z jedného do nasledovného stupňa nastane, ak sa dosiahnu 2 z 3 limitov. Prechod do vyššieho stupňa varovania je možný už v nasledujúci pondelok po prehodnotení indikátorov. Na prechod do nižšieho stupňa je nutné dosiahnuť počet hospitalizácií a aspoň jeden z ďalších dvoch limitov. Uvoľňovanie je možné až po 10 dňoch od prehodnotenia.

Na to, aby bolo Slovensko celoplošne považované za červenú zónu 1. stupňa varovania a v celej krajine platili tvrdšie opatrenia, musia byť splnené 2 z 3 požiadaviek – počet hospitalizovaných viac ako 1 500 alebo faktor šírenia nákazy viac ako 1,1; či priemerný počet nových prípadov za 7 dní viac ako 1 000.

„Vzhľadom na pretrvávajúcu epidémiu SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky, kde je rozumné predpokladať jej pretváranie v horizonte mesiacov, je vnímaná potreba transparentného a predvídateľného plánu na boj s touto epidémiou. Predložený systém Covid automatu v jednej rovine transparentne a na základe dát hodnotí a komunikuje riziko na národnej ako aj regionálnej úrovni, v ďalšej úrovni na danú úroveň rizika upravuje základné opatrenia v rôznych oblastiach bežného života,“ ozrejmila MZ SR.

Transparentnosť a predvídateľnosť

COVID automat tak zabezpečuje podľa MZ SR efektívne a rýchle prijímanie opatrení a pre verejnosť poskytuje transparentnosť a predvídateľnosť.

„Po aktuálne prijímaných zásadných, prísnych avšak nevyhnutných opatreniach na zásadné obmedzenie mobility a interakcií predstavuje predložený materiál návod na cestu von z lockdownu a postupné uvoľňovanie, kde to bude situácia dovoľovať,“ doplnilo MZ SR.

Semafor popisuje metodológiu určovania rizikovosti na národnej ako aj regionálnej úrovni, mechanizmus určovania a komunikovania tohto rizika, opatrenia naviazané na jednotlivé úrovne rizika. Predmetný materiál bol predložený a prerokovaný na Konzíliu odborníkov MZSR, následne predložený a schválený pandemickou komisiou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIvan KorčokJán MikasMarek KrajčíŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR