Štát bude stáť predsedníctvo v únii desiatky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Predsedníctvo Slovenska v Európskej únii v druhej polovici roku 2016 bude štát stáť niekoľko desiatok miliónov eur.

Na naše prvé predsedníctvo sa chceme pripraviť aj kúpou novej budovy v Bruseli, ktorá by mala zvládnuť zvýšený počet slovenských diplomatov a zamestnancov.

„Slovenské predsedníctvo bude z hľadiska objemu finančných zdrojov a rozpočtových potrieb nákladnou záležitosťou. Celkový rozpočet nie je možné v súčasnosti odhadnúť, ale bude sa pohybovať rádovo v desiatkach miliónoch eur,“ píše sa v správe o príprave predsedníctva SR v EÚ, ktorú dnes schválila vláda.

Koľko peňazí z rozpočtu na polročné predsedníctvo pôjde, bude známe až z analýzy rezortu diplomacie a ministerstva financií, ktorú na rokovanie vlády predložia do konca marca 2013.

Čechov stálo predsedníctvo 90 miliónov

Cyprus, ktorý EÚ šéfuje od júla tohto roku, schválil na účely predsedníctva 61,7 miliónov eur. Litva predpokladá rozpočet približne 80 miliónov eur, rozpočet poľského predsedníctva dosiahol zhruba 100 miliónov eur, Česi zaplatili okolo 90 miliónov eur, Francúzi 170 miliónov eur. Do 100 miliónov eur odhadlo svoj rozpočet aj Dánsko.

Európska únia
Foto: flickr.com

Počas predsedníctva sa počet slovenských diplomatov i zamestnancov v Bruseli pravdepodobne niekoľkonásobne zvýši, kapacita súčasnej budovy Stáleho zastúpenia SR pri EÚ tak stačiť nebude. Rezort diplomacie chce problém riešiť kúpou novej budovy.

„Jednou z možností, aj vzhľadom na riešenia priestorových kapacít Stáleho zastúpenia EÚ Brusel pre zabezpečenie predsedníctva Slovenska by mohla byť kúpa novej budovy, ktorá by po skončení predsedníctva bola zdieľaná so Zastupiteľským úradom SR v Bruseli a ďalšími slovenskými subjektmi pôsobiacimi v Bruseli,“ uvádza sa ďalej v materiáli.

Rezort diplomacie predloží na rokovanie vlády návrh na riešenie priestorových kapacít do marca 2013. „Značnú časť finančných prostriedkov by bolo možné získať z predaja súčasnej budovy Stáleho zastúpenia EÚ Brusel. Budova Zastupiteľského úradu SR v Bruseli by sa predala po skončení predsedníctva Slovenska.“

Kúpa budovy je vraj nevyhnutná

Kúpa novej budovy je podľa rezortu diplomacie nevyhnutná, pretože súčasná budova slovenského zastúpenia pri EÚ je „vo veľmi zlom technickom stave a vyžaduje si komplexnú a nákladnú rekonštrukciu, ktorá by však nevyriešila kapacitný problém“. Novú budovu by chcel rezort diplomacie kúpiť najneskôr v roku 2014.

Rada EÚ funguje na princípe rotujúceho predsedníctva. V praxi to znamená, že každých šesť mesiacov predsedá Rade EÚ iný členský štát.

Predsednícka krajina zodpovedá za riadne fungovanie Rady EÚ, organizovanie jej stretnutí, zabezpečenie komunikácie s členskými štátmi a jednotlivými inštitúciami Európskej únie. Slovensko bude predsedníckou krajinou Rady EÚ od 1. júla 2016. V rámci predsedníckeho tria budeme predsedať spolu s Holandskom a Maltou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať