Robert Fico po zasadnutí Európskej rady informoval, že Slovensko na migráciu prispeje milión eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico na zasadnutí Európskej rady. Foto: SITA/AP

BRUSEL 20. októbra (WebNoviny.sk) – Migrácia, obranná spolupráca, digitálna Európa, ale aj vzťahy s Tureckom či brexit boli hlavnými témami premiérov a prezidentov na zasadnutí Európskej rady, ktorá sa začala vo štvrtok a skončila sa v piatok popoludní formátom podľa článku 50, teda bez Veľkej Británie.

Lídri v debate o migrácii hovorili najmä o migrácii cez Stredozemné more.

Slovensko už prispelo do fondu pre Afriku

Absolútnou prioritou pritom ostáva ochrana vonkajších hraníc schengenského priestoru a spolupráca s krajinami pri návratovej politike. Fico pripomenul, že Slovensko už prispelo sumou 600-tisíc eur do zvereneckého fondu pre Afriku.

Uvažujeme, že prispejeme ďalším mimoriadnym finančným príspevkom, a to vo výške milión eur, pretože potrebujeme ďalšie peniaze predovšetkým na projekty a aktivity v Líbyi, pretože to je také nástupište pre migrantov z prakticky celej Afriky,“ informoval premiér s tým, že záujem pomáhať má aj visegrádska skupina. V tomto prípade je to najmä pomoc Taliansku.

Podpora iniciatívy back to schengen

Fico dodal, že kvóty neboli témou, krajiny sa iba zhodli, že do prvého polroka 2018 sa dohodnú na nových pravidlách reformy azylu, a to konsenzom. V súvislosti s hranicami okrem toho premiér povedal, že Slovensko podporuje iniciatívu back to schengen (naspäť k schengenu). „Nie sme nadšení tým, že sú tu ďalej návrhy na zavádzanie kontrol na hraniciach schengenu. Myslíme si, že schengen je jeden z najúspešnejších projektov tak pre ľudí, ako aj podnikateľov. Zavádzanie kontrol na hraniciach mimoriadne vyrušuje ľudí a pýtajú sa na zmysel tohto projektu, ak majú opäť čakať na hraniciach,“ uviedol šéf slovenskej vlády.

Lídri rokovali aj o zahranično-politických otázkach. Vyjadrili plnú podporu iránskej jadrovej dohode. Debatovali aj o Turecku, kde sa podľa Fica začína hovoriť o možnosti presmerovať alebo znížiť predvstupovú pomoc Turecku. Ankara je podľa Fica dôležitý partner v NATO a v otázke migrácie, na druhej strane sú odlišné názory na vnútropolitické dianie v tejto krajine. Pri téme digitálnej Európy Fico priznal, že to možno nie je „sexy téma pre verejnosť,“ ale Únia v nej vidí obrovský potenciál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico