Slovensko dosiahlo v oblasti eurofondov niekoľko zásadných medzníkov, informoval Pellegrini

Peter Pellegrini
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensku sa podarilo dosiahnuť v oblasti eurofondov v tomto roku niekoľko zásadných medzníkov. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini o tom informoval v utorok na treťom rokovaní Národného monitorovacieho výboru pre európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF) 2014 – 2020 v Piešťanoch.

Európska komisia podľa vicepremiéra potvrdila splnenie všetkých ex-ante kondicionalít, teda podmienok, ktoré sa Slovenská republika zaviazala splniť najneskôr do konca roka 2016.

Splnenie všetkých podmienok

Ukončil sa proces dezignácie, čiže nastavenia fungovania deviatich hlavných operačných programov, prijal sa Akčný plán na zvýšenie transparentnosti a zjednodušenia čerpania štrukturálnych fondov. Taktiež sa zrýchlilo vyhlasovanie výziev, kontrahovanie a čerpanie.

„Od vzniku môjho úradu sme zaznamenali 43-percentný nárast vo vyhlásených výzvach, čo predstavuje zvýšenie o 3,43 mld. eur. Objem zazmluvnených prostriedkov sa zvýšil o 134 percent, teda o 2,78 mld. eur. Čerpanie sa zvýšilo o päťsto percent, a to je nárast o 1,2 mld. eur,“ oznámil Pellegrini, ktorý je predsedom Národného monitorovacieho výboru pre EŠIF.

Posledná fáza cyklu

„Samozrejme, čerpanie financií na základe už podpísaných zmlúv je len poslednou fázou celého cyklu, ktorý sa začína vyhlasovaním výziev a pokračuje prijímaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok, posudzovaním a hodnotením jednotlivých žiadostí,“ uviedol vicepremiér.

„Našou prioritou je však vysoko transparentný a efektívny proces implementácie EŠIF, o ktorý sa snažíme aj prostredníctvom zverejnených opatrení Akčného plánu. Ním zároveň procesy aj zjednodušujeme tak, aby občania v ktoromkoľvek kúte Slovenska pocítili pozitívny vplyv európskych zdrojov,“ dodal Pellegrini.

Transparentný a efektívny proces

Národný monitorovací výbor zasadá raz ročne. Experti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a ďalších orgánov štátnej správy, samosprávy, hospodárskych a sociálnych partnerov a zástupcov tretieho sektora sa v Piešťanoch stretli aj s delegáciou Európskej komisie, ktorá v Národnom monitorovacom výbore plní úlohu pozorovateľov, aby rokovali o stave implementácie eurofondov na Slovensku.

Zasadnutie sa venovalo stavu čerpania eurofondov a ich implementácie v rámci jednotlivých operačných programov. Súčasťou programu bola aj diskusia o Akčnom pláne na posilnenie transparentnosti a zjednodušovania EŠIF, ktorý vláda jednomyseľne schválila 27. septembra.

Členovia a pozorovatelia Národného monitorovacieho výboru sa oboznámili s činnosťou informačno-poradenských centier, s budovaním smart cities a so základnými informáciami o procese prípravy politiky súdržnosti po roku 2020. V stredu budú mať možnosť navštíviť niektoré realizované projekty v Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia