Slovensko doviedlo štáty EÚ k dohode o rybných kvótach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ryby
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko doviedlo členské štáty EÚ k dohode o rybných kvótach pre Baltské more na rok 2017. Ako informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík, rybolovné kvóty boli jednomyseľne dohodnuté pre 10 lovných regiónov pre rôzne druhy tresky, lososa, sleďa, platesu a šprota, do ktorých je rozdelené Baltské more.

Dohoda je podľa ministerky pôdohospodárstva dobrým kompromisom

Rokovania o rybolovných kvótach patria podľa Machalíka každoročne k najnáročnejším diplomatickým rokovaniam Rady pre poľnohospodárstvo a rybárstvo. „Slovensko, ako predsedajúca krajina, sa vyskytlo v netradičnej situácii, keď sa ako vnútrozemská krajina stalo lídrom rokovaní o rybolovných kvótach pre Baltské more. Tie sú spojené s intenzívnymi vyjednávaniami medzi Radou, Komisiou a prímorskými členskými štátmi EÚ,“ vysvetlil hovorca ministerstva.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zhodnotila, že dohoda o rybolovných kvótach pre Baltské more je dobrým kompromisom. „Dosiahnutie rovnováhy medzi udržateľnosťou morských zdrojov a sektorom rybného hospodárstva bolo veľmi náročné. Ako vnútrozemská krajina bez záujmov však bolo Slovensko ideálnym vyjednávačom,“ uviedla na margo rokovaní.

Rokovalo sa o kvótach na lov rôznych druhov rýb

Rokovania sa týkali pridelenia kvót na lov rôznych druhov rýb vrátane tresky škvrnitej, šprota, či sleďa v Baltskom mori. Členské štáty súhlasili so znížením lovu východnej tresky škvrnitej o 25 %, západnej tresky škvrnitej o 56 %, sleďa atlantického v Rižskom zálive o 11 % a lososa vo Fínskom zálive o 20 %. Zároveň sa dohodli na zvýšení lovu sleďa (okrem Rižského zálivu), platesy, šprota a lososa (okrem Fínskeho zálivu).

Dohodnuté rybolovné kvóty boli v súlade so Spoločnou rybárskou politikou, vrátane maximálneho udržateľného výlovu a princípov viacročného plánu riadenia Baltského mora a vedeckých odporučení, predovšetkým odporučeniami Medzinárodnej rady pre výskum mora. Machalík dodal, že údaje na zvýšenie, či zníženie rybolovných objemov predkladá Európska komisia v spolupráci s Radou a Predsedníctvom na základe vedeckých údajov o aktuálnych stavoch populácií jednotlivých druhov rýb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela Matečná