Slovensko ide cestou Maďarska, obul sa Procházka do rozpočtu

Radoslav Procházka
Foto: SITA/Marián Peiger
Peter Kažimír
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Návrh štátneho rozpočtu je podľa poslanca Národnej rady SR Radoslava Procházku (KDH) ideovo prázdny, posiela Slovensko na maďarskú cestu a v absurdnom rozsahu prenáša bremeno konsolidácie zo štátu na jeho občanov.

Ako povedal dnes pre agentúru SITA, ambícia z rozpočtu trčí jediná, a to prežiť s odretými ušami do prezidentských volieb.

„Tou ambíciou je simulovať rozpočtovú realitu až do jari 2014. Rozpočet je postavený tak, aby čísla, ktoré sú pravidelne zverejňované v priebehu roka, vyzerali ako-tak nádejne. Do prezidentských volieb sa vláda bude tváriť, ako sa jej podarilo udržať deficit na plánovanej úrovni, prvá notifikácia z Eurostatu dorazí až v apríli 2014. Aj štátny záverečný účet bude zverejnený až po prezidentských voľbách, to bude ďalšia zrážka s realitou,“ povedal Procházka s tým, že tá hlavná, definitívna, na nás počká do jesene, keď rozpočet reklasifikuje Eurostat a odhalí skutočný deficit verejnej správy.

Podľa Procházku má rozpočet orbánovské črty. „Významnou časťou jeho podstaty sú jednorazové opatrenia, ktorých účinok sa rýchlo vyčerpá a ktoré bude treba nahradiť. Ide o opatrenia, ktoré k finančnému bohatstvu štátu nielenže nič nepridávajú, ale ani nijako nevytvárajú predpoklady pre jeho tvorbu, skôr naopak,“ povedal.

Veľká časť tzv. konsolidačných opatrení, časť zodpovedajúca približne 0,7% HDP, je tvorená podľa neho dočasnými záplatami a účtovnými trikmi, ktoré síce formálne deficit znížia, ale len za cenu vyšších nákladov, prenesených do budúcnosti. „Podľa fiškálnej rady sa na konsolidácii v rozsahu 0,7 percenta HDP podieľajú jednorazové efekty, ktoré bude treba nahradiť inými opatreniami najneskôr na budúci rok, pričom, povedzme si otvorene, pravdepodobnejšie je skôr to, že diery budete musieť ad hoc spôsobom plátať už v priebehu roka,“ uviedol.

Vláda podľa Procházku musí už dnes tušiť, že klesne nielen odhad daňových príjmov, ale aj odhad hospodárskeho rastu, z ktorého tie dane pochádzajú. „Rozhodli ste sa to ignorovať, a ja som presvedčený, že práve preto, aby skutočné parametre vášho hospodárenia neboli vidieť, ako hovorí klasik, biele na čiernom, skôr ako po apríli 2014,“ zdôraznil Procházka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Procházka