Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zuzana zvolenska
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská na TB o spoplatnení parkovania pred nemocnicami v Ružinove a Petržalke. Bratislava, 4. december 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
12. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko je na boj s ebolou pripravené, hovorí Zvolenská

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko je na situáciu s ebolou pripravené, vyhlásila v nedeľnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

„Riziko prenosu tohto ochorenia vôbec do Európy aj na územie Slovenska je naozaj nízke, ale nepodceňuje sa,“ hovorí ministerka. Podľa nej môžu byť slovenskí občania pokojní.

V extrémnom prípade sa vyčlení celé poschodie na klinikách infektológie

Šéfka rezortu zdravotníctva vymenovala niekoľko opatrení, ktoré pre ebolu prijalo Slovensko. Naša krajina spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou aj s členmi rýchleho varovania pred nebezpečenstvami aj biologického charakteru.

Slovensko má k dispozícii priestory, kam by umiestnili pacienta s ebolou. Sú na klinikách infektológie a geografickej medicíny v Košiciach a Bratislave, dodáva Zvolenská. Sú v nich špeciálne podtlakové priestory. V tejto chvíli majú dve lôžka, no môžu sa vybaviť obe aj štyrmi lôžkami. „Ale takisto sa dá v nejakom extrémnom prípade vyčleniť celé poschodie,“ uviedla ministerka.

Podľa nej sme technicky vybavení aj na prípadnú prepravu pacienta. Zvolenská tiež ľudí upozorňuje, že potrebné informácie môžu získať na webe Úradu verejného zdravotníctva SR, kde sú informácie o ochorení, odporúčania pre cestovateľov aj informácie o preventívnych opatreniach. Na úradoch verejného zdravotníctva funguje 24-hodinová služba, aby sa mali lekári na koho obrátiť. Okrem toho priebežne lekárov školia.

Obrazom: V Afrike zabíja ebola

Riziko prenosu choroby je nízke, ale nemožno ho vylúčiť

Šéfka rezortu zdravotníctva pre RTVS dodala, že podmienky v západnej Afrike sú život ohrozujúce aj pre zdravotnícky personál. Organizovaná účasť zdravotníkov je preto podľa nej výlučne len na báze dobrovoľnosti. „Situácia, ktorá je v západnej Afrike, je taká dramatická aj preto, že tam nie sú dobré podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti, hygieny, sledovania vôbec epidemiológie,“ dodala.

Veľmi uvážlivo by pri vysielaní pomoci do postihnutých krajín postupoval aj poslanec SDKÚ-DS a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný. „V tejto chvíli si myslím, že by sme sa mali sústrediť na to, aby sme boli najmä doma dobre pripravení,“ hovorí Novotný. Podľa neho by sme mali najmä zabezpečiť, aby naši lekári na ebolu nezabúdali. Riziko prenosu choroby do Európy je podľa neho síce nízke, ale nemožno ho vylúčiť. „Lebo viete, kedy môže lekár prehliadnuť diagnózu? Keď na ňu nemyslí. A vy bežne nemyslíte na to, že vo Svidníku do ambulancie vám môže prísť niekto s ebolou,“ doplnil poslanec.

Odporúčané články

Česko má ďalšie podozrenie na ebolu, poplach bol aj v Prahe Na piatich letiskách v USA budú pre ebolu zdravotné kontroly

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...