Slovensko je ochotné dať Britom čas, ale chceme konkrétny plán, vyhlásil Pellegrini

Peter Pellegrini
Premiér SR Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská republika je ochotná poskytnúť Veľkej Británii čas navyše pri odchode z Európskej únie. Očakáva však podľa slov premiéra Petra Pellegriniho konkrétne kroky a opatrenia, ktoré plánuje počas tohto procesu uskutočniť.

Pellegrini to uviedol na utorkovom výjazdovom rokovaní vlády SR na východnom Slovensku s tým, že s týmto postojom odcestuje aj na stredajší mimoriadny summit.

Očakáva náročnú diskusiu

Veľká Británia žiada prostredníctvom svojej premiérky Theresy Mayovej ďalší odklad procesu odchodu z Európskej únie. Slovenský premiér očakáva náročnú diskusiu, pričom si podľa jeho slov reálny odchod Británie nikto z európskych lídrov neželá.

O vystúpení rozhodla krajina v referende ešte v priebehu roka 2016. Okrem dohody sa ozývajú aj zástancovia takzvaného tvrdého brexitu, teda odchodu bez vzájomnej dohody.

„Priznám sa, neočakávam jednoduchú diskusiu, pretože sa javí a viacerí európski predstavitelia si vieme predstaviť odklad odchodu Británie z EÚ. Nikto z nás si ten odchod reálne neželá, ale mal by byť už spojený s konkrétnymi krokmi a návrhmi. Veľká Británia musí povedať, čo sa bude počas toho odkladu reálne diať a musí Británia tiež začať doručovať reálne výsledky. Preto si myslím, že ten odklad bude mať niekoľko podmienok, ktoré v pravidelných intervaloch pravdepodobne budeme kontrolovať a podľa toho sa budeme aj správať,“ povedal Pellegrini.

Počkáme na ostatných

Slovenský premiér chce ešte počkať na ďalšie rokovanie ostatných lídrov. „Počkám si ešte na výsledky rokovaní Theresy Mayovej s ďalšími predstaviteľmi EÚ. Slovensko je pripravené poskytnúť Británii ďalší čas, ale za podmienky, veľmi konkrétnych krokov, ktoré nám musí britská premiérka garantovať. V opačnom prípade ide len o ďalšie odkladanie problému nevediac ako sa v skutočnosti skončí,“ uzavrel.

Už v stredu sa koná v Bruseli mimoriadny summit k téme brexitu. Premiéri a prezidenti EÚ budú rozhodovať, či a na ako dlho predĺžia proces odchodu Veľkej Británie. Britská premiérka Theresa Mayová žiada odklad do 30. júna tohto roka.

Lídri EÚ sú ochotní podporiť predĺženie procesu, chcú však od Mayovej počuť, na aké konkrétne kroky plánuje čas navyše využiť. Pôvodne mala Británia opustiť Úniu 29. marca tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini