Slovensko je pre investorov v energetike kľúčovým regiónom

Elektrina, elektrický stĺp
Tento rok by mal fungovať rovnako ako ten predchádzajúci. Žiadne vyššie zálohové platby by byť nemali. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Akcionárske posilnenie štátu v elektrárenských distribučných spoločnostiach zrejme nebude také ľahké, ako si predstavujú slovenskí vládni politici. Aj napriek vyjadreniam predsedu vlády Roberta Fica, že v súčasnosti je počuť, že privatizéri v distribučkách uvažujú o predaji svojich podielov, zdá sa, že ony odchod zo Slovenska neplánujú.

„Ako zástupcovia zahraničného investora spoločnosti VSE Holding vyhlasujeme, že Slovensko patrí k našim kľúčovým regiónom v oblasti energetiky. Rozhodne vyvraciame všetky špekulácie a dohady týkajúce sa nášho odchodu alebo predaja akcií. Práve naopak, plánujeme rozvíjať tieto aktivity. A to ako v oblasti kvalitnej a bezpečnej distribučnej sústavy, tak aj na strane rozvoja služieb a nových produktov pre koncových zákazníkov,“ uviedol vo vyhlásení Karl Kraus, predseda predstavenstva spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, ktorá je členom nemeckej skupiny innogy (predtým známa pod menom RWE).

Východoslovenská energetika Holding, v ktorej má štát 51 percent akcií a spoločnosť innogy zvyšných 49 percent, je jediným akcionárom Východoslovenskej distribučnej.

Špekulácie politikov nekomentovali ani Nemci

„Predstavenstvo spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia nemá vedomosti o zámeroch jednotlivých akcionárov. Aktuálne v spoločnosti neprebiehajú žiadne procesy, ktoré by naznačovali snahu niektorého z akcionárov o odpredaj podielu,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk Gabriel Beer z komunikačného oddelenia stredoslovenských energetikov.

Jediným vlastníkom Stredoslovenskej energetiky – Distribúcia je spoločnosť Stredoslovenská energetika, v ktorej má štát 51 percent akcií a 49-percentný podiel česká spoločnosť EP Energy ovládaná holdingom EPH.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná, dcérska firma Západoslovenskej energetiky, v ktorej štát ovláda 51 percent akcií a zvyšný podiel nemecká skupina E.ON, nechcela špekulácie politikov komentovať. „Naša spoločnosť na politické vyjadrenia nebude reagovať,“ konštatovala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa západoslovenských energetikov Michaela Dobošová.

O odkúpení distribučných spoločností začali vládni politici nahlas hovoriť po prevalení chaosu s cenami energií. Predseda strany SNS Andrej Danko po minulotýždňovom rokovaní koaličnej rady povedal, že koalícia bude rokovať o tom, či sa štát bude uchádzať o odkúpenie distribučných spoločností.

Zákazníci nemusia zasielať žiadne podnety

Východoslovenskí energetici dodali, že návrat k cenovej úrovni v elektrorenergetike z minulého roka akceptujú a ihneď ako budú vydané nové cenové rozhodnutia, budú informovať svojich zákazníkov. „Návrat k cenovej úrovni v elektroenergetike na rok 2016 akceptujeme, pretože dnes považujeme za najdôležitejšie upokojiť zákazníkov a spraviť všetko pre to, aby sme odstránili neistotu a zmätok,“ uviedol Kraus.

V súčasnosti podľa neho zákazníci nemusia zasielať žiadne podnety vo vzťahu k preddavkom či faktúram. „Po vydaní nových cenových rozhodnutí respektíve v nasledujúcich týždňoch budeme so zákazníkmi aktívne komunikovať a všetky zmeny súvisiace s faktúrami a preddavkovými platbami spravíme automaticky,“ doplnil člen predstavenstva Thomas Hejcman.

Energetická spoločnosť z východného Slovenska vyzýva na diskusiu o princípoch udržateľnosti a ďalšieho rozvoja. „Preto ako partner všetkých účastníkov na trhu s elektrinou vyzývame na širšiu diskusiu k budúcim princípom cenotvorby, ktoré budú voči zákazníkom spravodlivejšie. Zároveň vytvoríme dostatočný priestor pre zákazníkov, aby sa na akékoľvek zmeny mohli pripraviť. Sme presvedčení, že verejná diskusia v širších kruhoch odhalí pozitíva, ktoré boli navrhované, a pomôže pripraviť trh na nové prerozdelenie nákladov spojených s prevádzkou a údržbou distribučnej sústavy bez krížových dotácií a s uplatnením princípu rovnosti v aplikácii taríf,“ uzavrel Hejcman.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoRobert Fico
Firmy a inštitúcie E.ONVláda SR