Slovensko je znepokojené, Rusku adresovalo výzvu na ukončenie destabilizačných aktivít

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/AP.

Slovensko je znepokojené destabilizačnými aktivitami Ruska a vyzýva ho, aby tieto aktivity, vrátane eskalácie napätia pozdĺž hraníc s Ukrajinou a na ilegálne anektovanom Kryme, bezodkladne ukončilo.

Rusko by malo rešpektovať svoje medzinárodné záväzky a vrátiť sa za rokovací stôl v rámci formátu Severoatlantickej aliancie (NATO) – Rusko. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS).

V reakcii k prijatým opatreniam Spojených štátov amerických (USA) voči Rusku Korčok doplnil, že rozumie rozhodnutiu prezidenta USA Joea Bidena o ďalších konkrétnych opatreniach v reakcii na destabilizačné kroky Ruskej federácie, na ktoré reagovali všetci spojenci vrátane SR v spoločnom vyhlásení Severoatlantickej rady na jej mimoriadnom zasadnutí v stredu 14. apríla. Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Silný odkaz voči Rusku

Korčok považuje predmetné vyhlásenie Severoatlantickej rady za potvrdenie politickej jednoty a prejav solidarity spojencov. Zároveň za silný odkaz voči Ruskej federácii, ktorej správanie a konfrontačný prístup vo vojenskej, bezpečnostnej a politickej oblasti naďalej predstavuje hlavnú výzvu pre euroatlantickú bezpečnosť.

Doplnil, že vyhlásenie je ďalšou reakciou transatlantického spoločenstva na pokračujúce porušovanie základných zásad medzinárodného práva a zasahovanie Ruska do demokratických procesov iných štátov.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň potvrdil, že SR ako členská krajina Európskej únie (EÚ) a NATO, má záujem rozvíjať dobré vzťahy s Ruskom a v tomto duchu viesť konštruktívny dialóg, predpokladom ktorého je politická vôľa na oboch stranách.

Sankcie aj vyhostenie diplomatov

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila vo štvrtok 15. apríla vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí a spoločností za zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb a hackerský útok na federálne úrady. V spojitosti s ním sú to prvé americké odvetné opatrenia voči Rusku.

Štvrtkové opatrenia zahŕňajú sankcie na šesť ruských spoločností, ktoré podporujú kybernetické aktivity Ruska, a tiež sankcie na 32 jednotlivcov a entít obvinených z pokusu o zasahovanie do volieb vrátane šírenia dezinformácií. Medzi spomenutými desiatimi diplomatmi, ktorých vyhostia, sú podľa Bieleho domu predstavitelia ruských spravodajských služieb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokJoe Biden
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy