Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda vlády Robert Fico počas tlačovej konferencie na tému financovanie Slovenského predsedníctva. Bratislava, 23. november 2016. Foto: SITA/Marko Erd

Slovensko kritizujú za Rómov aj Ficove výroky o migrantoch

PARÍŽ 22. februára (WebNoviny.sk) – Organizácia Amnesty International (AI) zverejnila dnes výročnú správu o porušovaní ľudských práv vo svete. Slovensko v nej kritizovala najmä za pokračujúcu diskrimináciu Rómov, avšak spomenula aj podľa nej protiimigračné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Podľa autorov správy Slovenská republika urobila len malý pokrok v oblasti zabezpečenia práva rómskych detí na vzdelanie. Napriek určitému zlepšeniu legislatívneho rámca majú rómski žiaci stále príliš vysoké zastúpenie v špeciálnych školách, triedach pre deti s mentálnym postihnutím alebo v etnicky segregovaných školách a triedach.

Neexistujú pritom dôkazy o tom, že by vláda SR v tomto smere prijímala nejaké efektívne opatrenia na riešenie tejto situácie, píše sa v správe.

Novozavedené protiteroristické opatrenia

Amnesty tiež vyjadruje znepokojenie nad tým, že na Slovensku naďalej absentuje efektívne vyšetrovanie prípadov neprimeraného použitia sily voči Rómom, alebo sa riešenie týchto káuz veľmi preťahuje. V tejto súvislosti AI poukazuje na potrebu zavedenia plne nezávislého a transparentného mechanizmu na kontrolu práce polície.

V kapitole o Slovensku sa spomínajú aj novozavedené protiteroristické opatrenia, ktoré začali platiť v januári tohto roku. AI si konkrétne všíma to, že osoby podozrivé z terorizmu budú môcť byť po novom zadržiavané až 96 hodín bez vznesenia obvinení.

Správa zaznamenáva aj to, že Slovensko, ktoré ako predsednícka krajina EÚ presadzovalo myšlienku udržateľnej migrácie, odmieta povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov z iných členských krajín EÚ. Namiesto toho vyjadrilo ochotu prijať na dobrovoľnej báze 100 utečencov z Grécka a Talianska.

Kaliňák si myslí, že Amnesty preháňa

V časti venovanej diskriminácii Amnesty píše o prípade bratislavského penziónu, ktorý „z bezpečnostných dôvodov“ odmietol ubytovať trojicu študentov z Turecka. V rovnakej podkapitole sa spomína aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý podľa AI „verejne spája moslimov a utečencov s terorizmom a používa protiimigračnú rétoriku“. Amnesty si všíma aj vlaňajšie opakované pochody Ľudovej strany Naše Slovensko zamerané proti prisťahovalcom.

Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že AI vo svojej kritike segregácie rómskych detí v školách preháňa. Segregácia podľa neho nie je systémová, to znamená, že sa nedeje na základe nejakého oficiálneho rozhodnutia, ale na základe rozhodnutia rodičov, do akej školy dajú svoje deti. Vyjadril však presvedčenie, že zlepšenie podmienok vzdelávania rómskych detí, o ktorom hovorí aj dnes vládou chválená stratégia pre integráciu Rómov, dá šancu na ich integráciu do väčšinovej spoločnosti.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák považuje rómsku otázku za komplexný problém, ktorý sa na Slovensku už desaťročia nedarí riešiť. Minister však nepovažuje za problém diskrimináciu, problémom je podľa neho „skôr inklúzia rómskej komunity do života spoločnosti“. „Viem, že sa tomu venujeme, aj naša vláda aj všetky predchádzajúce, no fakt je, že s tým výsledkom nemôžme byť spokojní. Je zložitá otázka spolužitia, aj z jednej aj z druhej strany,“ vyhlásil.

Odporúčané články

Rakúsky minister vidí v migrácii príčinu väčšej kriminality Do Európy je pripravených prejsť až šesť miliónov utečencov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X