Slovensko kvôli utečencom obnovilo kontroly na hraniciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí policajti začali kontrolovať hranice s Rakúskom
Policajná hliadka vykonáva kontroly na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Jarovce v súvislosti so zvýšenou migračnou vlnou. Jarovce, 14. september 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko v utorok obnovilo dočasné kontroly na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom. Ako v pondelok na tlačovej besede informoval policajný prezident Tibor Gašpar, polícia na hraničných priechodoch kontroluje len vybrané vozidlá. Nejde teda o dočasné obnovenie kontroly na hraniciach, ktoré by bolo potrebné nahlasovať do Bruselu. Polícia podľa neho vykonáva iba monitoring vytypovaných vozidiel s cieľom odhaľovať prevádzačov.

„Policajný zbor si plní jednu zo svojich základných úloh, ktorou je ochrana štátnej hranice,“ vyhlásil Gašpar. Polícia podľa neho svoj postup koordinuje s policajnými zbormi susedných štátov. Okrem všetkých hraničných priechodov s Rakúskom a Maďarskom monitorujú podľa Gašpara policajti aj teritórium zelenej hranice, vrátane Dunaja.

Cieľom je odhaliť prevádzačov

„Cieľom je hlavne odhaliť prevádzačov,“ povedal s tým, že Slováci žijúci v Rakúsku alebo Maďarsku sa preto nemusia obávať skomplikovania života. Podľa Gašpara sú v súčasnosti na každom hraničnom priechode policajti 24 hodín denne. Ako však povedal, s prílevom migrantov zatiaľ Slovensko problém nemá. „Pokiaľ viem, o azyl nepožiadal nikto,“ dodal. Podľa riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ľudovíta Biróa je aj v rámci schengenských pravidiel možné v prípade potreby okamžite obnoviť kontroly na hraniciach v prípade, že o tom rozhodne vláda. Momentálne si to však situácia nevyžaduje.

Ako agentúru SITA informovala Michaela Paulenová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra, polícia v súvislosti s migračnými vlnami posilnila zložky dohliadajúce na bezpečnosť hraníc o 220 policajtov.

Sprísnený režim na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom neznamená koniec schengenu. Podľa Paulenovej sú kontroly na hraniciach dočasným opatrením.

Obrazom: Slovenskí policajti začali kontrolovať hranice s Rakúskom

Sprísnený režim na hraniciach neznamená koniec schengenu

„Sprísnené opatrenia – kontroly sú zamerané na pašerákov s migrantmi. Vytypovávame autá, ktoré môžu využívať pašerácke skupiny na prevádzačstvo nelegálnych migrantov,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva vnútra. Rezort podľa vyhlásenia ešte nevie odhadnúť, dokedy bude sprísnený režim na hraniciach platiť.

V nedeľu oznámilo obnovenie kontrol na hraniciach aj Nemecko. Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére oznámil, že jeho krajina zavádza dočasné hraničné kontroly na rakúskej hranici v snahe obmedziť prílev utečencov. Nemecko a Rakúsko sa pred týždňom dohodli, že vpustia na svoje územie migrantov, ktorí sa zhromaždili v Maďarsku.

Obe krajiny vtedy zdôraznili, že ide o jednorazový krok na zmiernenie núdzovej situácie. Prílev migrantov a utečencov však stále pokračuje a nemeckí predstavitelia cez víkend vyhlásili, že tempo prichádzajúcich ľudí preťažuje možnosti krajiny poskytnúť im útočisko.

Kontroly prilievajú olej do ohňa

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Podpredseda strany SaS Ľubomír Galko vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby vykonal potrebné kroky na zavedenie hraničných kontrol medzi Slovenskom a Rakúskom a Slovenskom s Maďarskom. Ako povedal Galko na tlačovej besede, kontroly na hraniciach bez reálnej príčiny prilievajú olej do ohňa, ale musíme byť pripravení ich zaviesť. Naštartovanie hraničných kontrol Nemeckom považuje Galko za mimoriadne vážnu vec.

Možno sa podľa neho tlaky po nemeckých opatreniach zmenia a migranti sa budú snažiť dostať do Nemecka napríklad cez Česko. To by znamenalo, že trasy migrantov môžu viesť cez slovenské územie. „Je potrebné chrániť zelenú hranicu Slovenska. Je potrebné pripraviť exit zachytených. Je potrebná dôsledná kontrola tých, ktorí napĺňajú znaky prevádzačstva,“ povedal Galko, ktorý zároveň kritizoval komunikáciu predstaviteľov SR. „Komunikácia je katastrofálna. Ak v nej budú pokračovať, budú prehlbovať strach u občanov SR,“ vyhlásil.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je dnes nesporné, že migranti neutekali pred vojnou, ale za lepším životom. „Neexistuje právo na lepší život,“ povedal s tým, že ani Nemecko nedokáže prijať 5 000 utečencov za deň. „Preto Nemecko pochopiteľne zaviedlo kontroly na hraniciach. Vyhlásenie Merkelovej, že Nemecko prijme 800 000 migrantov bolo neuvážené a spôsobilo chaos,“ vyhlásil Sulík, ktorý upozornil na dvojtvárnosť Smeru-SD, keď na Slovensku majú Robert Fico a Robert Kaliňák zbytočne silné reči a zároveň ich europoslanci hlasujú za povinné kvóty.

SaS predstavila aj riešenie na zvládnutie utečeneckej krízy

„Kvóty nie sú riešením, lebo nezohľadňujú vôľu utečencov. Kvóty sú výzvou pre prevádzačov posielať naďalej ľudí do Európy,“ zdôraznil. Podľa Sulíka SaS ako jediná strana predložila ucelené a funkčné riešenie, ktoré je v súlade so všetkými pravidlami a dohovormi a ktoré by dokázali riešiť nebývalú migrantskú krízu.

SaS predstavila aj päť riešení na zvládnutie utečeneckej krízy. Podľa SaS treba vyvinúť maximálne úsilie na stabilizovanie situácie v Sýrii, Iraku a Líbyi tak, aby domácemu obyvateľstvu pominuli dôvody na útek z krajiny. Liberáli navrhujú tiež zriadiť dva centrálne tábory, jeden na území severnej Afriky a druhý na Balkáne, resp. Turecku, kde budú sústredení všetci noví žiadatelia o azyl.

Podľa SaS treba dôsledne chrániť vonkajšiu hranicu EÚ, obzvlášť vonkajšiu hranicu Schengenského priestoru. Navrhujú tiež presunúť všetky osoby, ktoré sa na území EÚ nachádzajú ilegálne do centrálnych utečeneckých táborov. SaS odmieta povinné kvóty na utečencov, ktoré nie sú riešením problému.

Slovenskí policajti začali kontrolovať hranice s Rakúskom
Foto: SITA/Robert Tappert

Most-Híd je znepokojený zo zavádzania kontrol

Most-Híd so znepokojením sleduje reťazovú reakciu zavádzania kontrol na hraniciach medzi európskymi štátmi. Ako povedal pre agentúru SITA predseda strany Béla Bugár, projekt Európskej únie je postavený na solidarite, dohode a voľnom pohybe osôb. „Tým, že strácame ochotu prejavovať solidaritu a hľadať dohodu, sa môžeme v konečnom dôsledku pripraviť aj o našu slobodu pohybu. Bez slobody pohybu stráca projekt Európskej únie zmysel aj obsah,“ konštatoval.

V zložitej situácii ako je tá dnešná musí byť podľa Bugára na prvom mieste solidarita európskych krajín navzájom, a tiež solidarita s ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou. „Miesto mechanického odmietnutia kvót by preto mali východoeurópski lídri čo najskôr a konkrétne pomenovať svoju predstavu solidarity. Takej, ktorú aj ostatné európske krajiny budú môcť považovať za dôveryhodnú a zmysluplnú pomoc k riešeniu aktuálnej situácie,“ povedal Bugár s tým, že dozrel čas, aby sa na miesto nekoordinovaného zavádzania hraničných kontrol začala utečeneckej kríze Európska únia venovať na svojej najvyššej úrovni.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárĽubomír GalkoRobert FicoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR