Slovensko má ďalšie zlato zo Soči, triumfoval zjazdár Krako

Krako
Slovenský zjazdár Jakub Krako (v pozadí) vyhral zlatú medailu v super G mužov v kategórii zrakovo postihnutých na paralympiáde v Soči. Dole: Bývalý Krakov navádzač Juraj Medera. (Archívne foto) Foto: SITA/AP

ROZA CHUTOR 9. marca (WEBNOVINY) – Druhú zlatú medailu pre Slovensko na IX. zimných paralympijských hrách v Soči vybojoval zjazdár Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom. V nedeľňajšom superobrovskom slalome v stredisku Roza Chutor v kategórii zrakovo postihnutých Krako zvíťazil pred Američanom Markom Bathumom s náskokom 13 stotín sekundy. Ďalších šesť stotín odsunulo v dramatických a vyrovnaných pretekoch na tretie miesto Kanaďana Maca Marcouxa.

„V zjazde som sa nezlepšil oproti hrám vo Vancouveri, ale teraz áno. Tento super G mi napravil chuť. Som neuveriteľne šťastný. Pred štyrmi rokmi mi zlato ušlo o 16 stotín, teraz som zvíťazil pred druhým o 13 stotín, Som rád, že to tentoraz takto tesne vyšlo v prospech nás,“ uviedol v prvej reakcii Krako.

Pre 23-ročného rodáka zo Žiliny je to už piata medaila z paralympijských hier, štvrtá zlatá. Na ZPH 2010 bol zlatý v slalome, obrovskom slalome aj superkombinácii. Krako sa touto medailovou bilanciou v historickom rebríčku najúspešnejších paralympionikov dotiahol na Henrietu Farkašovú, ktorá získala v sobotu v Roza Chutor najcennejší kov v zjazde.

V super G sa predstavili aj ďalší štyria Slováci. Michal Beladič (navádzač Filip Motyka) skončil na ôsmom mieste a Radomír Dudáš (Michal Červeň) bol deviaty. Dvaja reprezentanti v slovenských kombinézach preteky nedokončili. Marek Kubačka (Natália Karpišová) vyšiel z ideálnej stopy mimo trať a Miroslav Haraus (Maroš Hudík) skončil po jednom zo skokov v ochrannej sieti. Otriasol sa a zišiel do ciela. „Trošku som doudieraný, ale hádam to bude do ďalších pretekov v poriadku. Ten pád vyplynul z toho, že sme išli naplno a trať bola trochu mäkšia ako predtým,“ uviedol v cieli Miroslav Haraus, v sobotu strieborný v super G.

Slovensko má po druhom dni súťaží alpských lyžiarov v Roza Chutor tri medaily, z toho dve zlaté. Medailovú bilanciu nerozšíril Martin France, ktorý skončil v super G v kategórii stojacich na 8. mieste. Zvíťazil Rakúšan Markus Salcher.

Obrazom: Slovenskí zjazdári zabodovali na paralympiáde v Soči