Slovensko má ďalšiu medailu zo Soči, Krako získal striebro

Jakub Krako
Jakub Krako (vľavo) Foto: facebook.com/pages/Jakub-Krako

ROZA CHUTOR 15. marca (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Jakub Krako získal striebornú medailu v obrovskom slalome v kategórii zrakovo postihnutých na zimných paralympijských hrách v Soči. Spoločne s navádzačom Martinom Motykom zaostali v súčte oboch kôl za víťaznými Kanaďanmi Macom Marcouxom a Robinom Femym o 2,04 s. Bronz si v centre alpského lyžovania v Roza Chutor vybojoval domáci favorit Valerij Redkozubov s navádzačom Jevgenijom Gerojevom.

Krako neobhájil vo svojej obľúbenej disciplíne zlatú medailu spred štyroch rokov z Vancouveru, ale aj striebro si veľmi váži. „Poučili sme sa zo slalomu a dali do toho všetko, čo v nás bolo. Najmä druhé kolo bola jedna z našich najlepších jázd, hoci v prvom boli aj chyby. Radujem sa z druhého miesta a víťaznému Kanaďanovi to prajem,“ povedal v prvej reakcii Jakub Krako.

Viac správ z paralympiády si môžete pozrieť

———->TU

Dvadsaťtriročný slovenský zjazdár s dystrofiou očnej sietnice má celkovo z paralympijských hier už štyri zlaté a dve strieborné medaily. V bilancii najúspešnejších Slovákov zo ZPH sa dostal pred Henrietu Farkašovú. Svoju zbierku v Rusku rozšíril o zlato a striebro. „Mali sme rozhodne na viac. Budem si pamätať chyby, ktoré ma obrali o medaily. Treba sa poučiť z neúspechov, aby prišli ďalšie úspechy. Mrzí ma to však aj preto, lebo nejazdím len pre seba, ale pre celé Slovensko,“ poznamenal Krako, ktorý tento rok končí štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Z ďalších slovenských reprezentantov skončil v sobotňajšom obrovskom slalome na 8. mieste Marek Kubačka s Natáliou Karpišovou, Radomír Dudáš a Michal Červeň uzatvárali prvú desiatku a Michal Beladič s Filipom Motykom skončili o priečku nižšie. Miroslav Haraus a Maroš Hudík nedokončili druhé kolo. „Som rád, že som zišiel obe kolá až do cieľa. V prvej jazde som si nebol istý, lebo som nemal možnosť ísť predtým na prehliadku trate. Organizátori nám to pre mäkkú podložku nedovolili. Je to napriek tomu môj najlepší paralympijský výsledok. Dosiaľ som mal na konte 11. miesto v obrovskom slalome v Turíne 2006, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri som nedokončil 2. kolo,“ uviedol Kubačka, ktorý bol v kategórii B1 jediným úplne nevidiacim zjazdárom v súťaži.

Blízko k zisku medaily v obrovskom slalome mal Martin France v kategórii stojacich telesne znevýhodnených lyžiarov. Po prvom kole bol ešte šiesty, ale v druhej jazde sa posunul až na 4. miesto. Najlepšia trojka z prvého kola bola však nad jeho sily. „Najmä druhé kolo to bola super jazda. Možno o polhodinu si budem uvedomovať, že je to super, ale teraz je to, s prepáčením, zlé…,“ vravel France v cieli pretekov.

„Chcel som skončiť do 6. miesta, čo sa mi aj podarilo a je to výborný výsledok. Keď však padol jeden pretekár, ktorý bol predo mnou, začal som si želať medailu. Nevyšlo to, ale ideme ďalej. Toto štvrté miesto ma musí motivovať do budúcnosti,“ dodal 29-ročný France, ktorý sa narodil s nie úplne vyvinutými hornými aj dolnými končatinami. France štvrtým miestom v Roza Chutor zopakoval svoje najlepšie umiestnenie zo ZPH 2006 v Turíne.

Zjazdové lyžovanie – obrovský slalom:

Muži – zrakovo postihnutí: 1. Mac Marcoux, navádzač Robin Femy (Kan.) 2:29,62 min, 2. Jakub Krako, Martin Motyka (SR) +2,04, 3. Valerij Redkozubov, Jevgenij Gerojev +3,95,… 8. Marek Kubačka, Natália Karpišová +12,90,… 10. Radomír Dudáš, Michal Červeň +13,80, 11. Michal Beladič, Filip Motyka +17,44,… Miroslav Haraus, Maroš Hudík (všetci SR) nedokončili 2. kolo

Muži – stojaci: 1. Vincent Gauthier-Manuel (Fr.) 2:25,87 min, 2. Alexej Bugajev (Rus.) +2,00, 3. Markus Salcher (Rak.) +2,27, 4. Martin France (SR) +5,79