Slovensko má podľa Bruselu jeden z najlepších rozpočtov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vlajka sr
Foto: SITA

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko v hodnotení rozpočtov krajín eurozóny obstálo. Európska komisia totiž návrh slovenského rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017 považuje za jeden zo štyroch najlepších v menovej únii.

Z krajín, ktoré sú v preventívnej časti Paktu stability a rastu, má totiž rozpočty v úplnom súlade s pravidlami paktu iba Nemecko, Luxembursko, Holandsko a Slovensko. Úplný súlad komisia konštatuje aj pri rozpočte Írska, ktoré sa však stále nachádza v korektívnej časti paktu.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra ide o veľmi dobrú správu. „Sme v klube s Nemeckom, Luxemburskom a Holandskom. To je veľmi dobrý klub,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii.

Podľa Kažimíra by komisiou prešiel aj vyšší deficit

Európska komisia teda podľa neho konštatuje, že slovenský rozpočet je v súlade s pravidlami paktu a neočakáva, že by nastali výraznejšie odchýlky v ceste k strednodobému cieľu, ktorým je vyrovnaný rozpočet. „Som úprimne presvedčený, že je to jeden z najlepších, ak nie najlepší rozpočet, ktorý som kedy predkladal alebo pomáhal tvoriť,“ tvrdí minister s tým, že vytvára podmienky pre zdravú konsolidáciu.

Ministerstvo financií pritom posielalo do Bruselu ešte návrh schválený vládou, teda s navrhovaným deficitom verejných financií pre budúci rok na úrovni 1,98 percenta hrubého domáceho produktu. V súčasnosti je však už zrejmé, že zmenami v parlamente sa deficit v budúcom roku navýši na 2,49 percenta výkonu ekonomiky, ktorého súčasťou však bude aj 0,2-percentná rezerva na prípadné zhoršenie makroekonomického vývoja.

Podľa Kažimíra by však rozpočet bol v súlade s pravidlami aj v prípade, že by komisia hodnotila návrh s deficitom na úrovni 2,5 percenta hrubého domáceho produktu.

Sme na tom lepšie ako si myslí komisia, tvrdí Kažimír

„Už v pôvodnom návrhu sú naznačené isté zámery prijať určité opatrenia,“ tvrdí Kažimír, podľa ktorého teda hodnotenie Bruselu už tieto zmeny v podstate zahŕňa. Hovoril najmä o odvodovej úľave pre najnižšie zarábajúcich zamestnancov.

Práve toto je pritom podľa ministra opatrenie na podporu zamestnanosti, ktoré nám Brusel už roky odporúča. Navyše, samotná komisia predpovedá Slovensku na budúci rok schodok na úrovni 2,6 percenta výkonu ekonomiky. „Stále sme na tom lepšie, ako si myslí Európska komisia, a máme hodnotenie, podľa ktorého patríme medzi štyri najlepšie krajiny v eurozóne,“ dodal.

Najhoršie hodnotené rozpočty z pohľadu Bruselu majú naopak aj také krajiny, ako Taliansko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko či Francúzsko. Komisia o nich hovorí ako o návrhoch, ktoré nesú vysoké riziko nesúladu s pravidlami Paktu stability a rastu. Otázne je, či sa tieto krajiny aj dočkajú nejakých reálnych trestov. „Je to téma, ktorej sme sa nikdy nebránili. Jasne trváme na tom, že ak majú platiť pravidlá, majú platiť pre všetky krajiny eurozóny,“ tvrdí Kažimír.

Konečné slovo v tomto smere však bude mať Európska komisia. Podľa Kažimíra by mali títo hriešnici dostať podmienku na prijatie opatrení na zníženie deficitu a dlhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia