Slovensko má podľa expremiérky Radičovej zásadné problémy na úrovni regiónov

Iveta Radičová
Bývalá premiérka Iveta Radičová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Slovensko má zásadné problémy na úrovni regiónov, keď sa od roku 2012 zvýšil počet okresov s nárastom pracujúcich chudobných a rastie počet okresov s veľmi nízkou ekonomickou výkonnosťou a so mzdovou podvýživou.

Problematická tvorba pracovných miest

Pre agentúru SITA to v reakcii na zverejnené štatistiky o ohrození ľudí na Slovensku chudobou uviedla bývalá premiérka, sociologička Iveta Radičová. „Je to dôsledok problematickej tvorby pracovných miest, udržania nových pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou, teda vyššou mzdou,“ tvrdí.

Za jeden z najvýznamnejších trendov a faktorov rizika chudoby na Slovensku považuje expremiérka polarizáciu miezd a príjmov na regionálnej úrovni charakteristickú rastom pracujúcej chudoby a nastupujúcou krízou spotreby.

Veľká časť regiónov sa z pohľadu úrovne súčasných miezd a príjmov podľa Radičovej nachádza v pasci chudoby. „Riešenie nie je v náraste byrokracie, v raste daní, v dotáciách na pracovné miesta či vo vyháňaní investorov. A nie je ani v podpore tvorby akýchkoľvek pracovných miest, ale primárne prác s pridanou hodnotou,“ zdôraznila.

Potreba inovovať spoločnosť

Podľa Radičovej je potrebné inovovať spoločnosť, teda investovať do infraštruktúry a do vzdelania.

„Namiesto rozmiestňovania tovarov vytvorených inými, s importovanými technológiami, nevyhnutné sú investície do vlastného rozvoja cez zamestnávanie vysoko vzdelaných a kvalifikovaných pracovníkov a vložiť peniaze do nových tovarov a ziskov,“ odporúča.

Prioritné by podľa Radičovej mali byť investície do infraštruktúry, kvality vzdelania a využitie zahraničných priamych investícií na stimulovanie a realizáciu rizikového kapitálu pre malé firmy, ktoré sa snažia uplatniť na globálnych trhoch.

„Zásadné sú programy regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka. Teda ľudský kapitál, inovácie, strategické reformné iniciatívy, silná fyzická infraštruktúra a flexibilné a transparentné podnikateľské prostredie,“ dodala expremiérka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Radičová