Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
New project 1 2.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Radoslav Danilák. Foto: Tachyum

Slovensko má príležitosť zažiariť v IT

BRATISLAVA 14. marca 2019 (WBN/PR) – Úspešný hardvérový architekt a vynálezca Radoslav Danilák priniesol zo Silicon Valley projekt prevratného čipu, ktorého vývoj sa dokončí na Slovensku.

Projekt supervýkonného čipu pre datacentrá  a umelú inteligenciu, ktorý vzniká na Slovensku, je opäť bližšie k realizácii. Po získaní tzv. Engineering Proof, ktorý dokladuje možnosť čip reálne vyrobiť, získal od slovenskej vlády pôžičku vo výške 15 miliónov eur. Tachyum tieto financie využije na vybudovanie nového výskumno-vývojového centra, ktoré dotiahne do finálnej fázy vývoj univerzálneho, supervýkonného a energeticky úsporného mikroprocesora Tachyum Prodigy.

Projekt Tachyum Prodigy má okrem vývoja nového čipu a jeho prípravy do výroby ambíciu vytvoriť systém celý ekosystém okolo riešení v oblasti umelej inteligencie a superpočítačov. „Z neho potom bude profitovať aj akademický sektor na Slovensku. Som presvedčený, že spoločne sa nám podarí získať pre Slovensko a v konečnom dôsledku aj pre celú EÚ silnú líderskú pozíciu v oblasti umelej inteligencie a vysokovýkonných počítačov, o ktoré EÚ súperí s najväčšími svetovými veľmocami ako USA a Čína,“ hovorí o projekte Dr. Radoslav Danilák, hardvérový architekt čipu Tachyum Prodigy.

Matka slovenského Tachyum sídli v Delaware kvôli právnej ochrane

Informácie o údajnom daňovom raji ako sídle Tachyum Inc., ktoré sa objavili v médiách v minulých dňoch, nie sú presné. Dôvod registrovania Tachyum Inc. v Delaware USA je totožný s tým, prečo v ňom sídli viac ako polovica verejne obchodovaných spoločností z rebríčka Fortune 500. Základným motívom je najvyššia možná právna ochrana investícií v rámci Spojených štátov. To je primárny argument, prečo množstvo technologických spoločností najmä vo fáze start-upov sídli v tomto americkom štáte.

V rámci zoznamu nespolupracujúcich jurisdikcií na daňové účely, ktorý vytvorila Európska únia, sú Spojené štáty označené ako spolupracujúca jurisdikcia. Delaware je jedným z päťdesiatich amerických štátov, tvoriacich USA,  tým pádom rovnako nie je pre EÚ daňovým rajom. Čo sa týka platenia daní, rozhodujúce je  miesto registrovania konečných užívateľov výhod. V prípade spoločnosti Tachyum je investor IPM Group registrovaný na Slovensku a všetci zvyšní investori-zakladatelia firmy sídlia v Kalifornii. Tam sa na nich vzťahuje daň z príjmu vo výške 50 %. Po rozvinutí činnosti slovenskej pobočky bude samozrejme Tachyum s.r.o. spadať pod slovenské daňové zákony.

Návratná podpora pre Tachyum a ďalšie inovatívne spoločnosti

Revolučnosť procesora Tachyum Prodigy spočíva v jeho univerzálnom použití v dátových centrách a vysokovýkonných počítačoch (tzv. High Performance Computing – HPC), ako aj pri vývoji umelej inteligencie. Touto schopnosťou momentálne nedisponuje žiadny čip na svete. V prípade úspešného etablovania vývojového centra  na Slovensku bude odtiaľto spoločnosť Tachyum koordinovať svoje obchodné aktivity  a podporný servis. „V tomto projekte vidíme jedinečnú príležitosť ako dobehnúť v oblasti mikroprocesorov úroveň svetových lídrov. Našou filozofiou je priniesť špičkové svetové mozgy do strednej Európy a zároveň využiť potenciál, ktorý tu je. Takto vytvorený ekosystém bude stabilným pilierom ekonomiky a zatraktívni krajinu, región a v neposlednom rade aj samotnú EÚ,” povedal Adrian Vyčítal, Managing Partner IPM Group, ktorá je investorom v projekte Tachyum.

Nástroj poskytovania finančnej pomoci zo strany vlády pre inovatívne spoločnosti v pokročilom štádiu vývoja prevratného produktu alebo riešenia existuje na Slovensku už niekoľko rokov. Rovnakú návratnú finančnú pomoc ako Tachyum v minulom roku získala spoločnosť GA Drilling, ktorá prišla s prevratnou technológiou plazmového vŕtania. Pred štyrmi rokmi zase spoločnosť AeroMobil, ktorá vyvíja inovatívne lietajúce vozidlá, získala priamu dotáciu zo štátneho rozpočtu.

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum s vývojovými centrami v Bratislave (Slovensko) a San Jose (USA) vyvíja vysoko výkonný, univerzálny procesorový čip na spracovanie dát, umelú inteligenciu (AI) a superpočítače (High Performance Computing – HPC) s cieľom uviesť tento revolučný produkt na trh v roku 2020. Zakladatelia spoločnosti majú dlhoročné skúsenosti v oblasti procesorov, vytvárania sietí, s počítačovými pamäťami a s AI čipmi. Dr. Radoslav Danilák, spoluzakladateľ a CEO firmy, má viac ako 100 patentov na tieto technológie. Kumulatívne majú zakladatelia v oblasti vývoja čipov viac ako 100 rokov skúseností. Procesor Tachyum Prodigy má potenciál, znížiť náklady za rovnakú jednotku výkonu o 3x; celkové náklady na obstaranie a prevádzku dátových centier (TCO) o 4x a spotrebu elektrickej energie procesorov pre servery o viac ako 10x.

Odporúčané články

Polícia vyvracia hoax a čipovaní občianskych preukazov Štát požičal 15 miliónov eur firme z daňového raja, Kažimírovo ministerstvo v tom problém nevidí

Neprehliadnite

Sagan má pred majstrovstvami sveta silného vyzývateľa, Lucenko si po Arctic Race of Norway verí Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Foto: Motocyklista nezvládol zákrutu a vyletel z cesty, polícia hľadá svedkov nehody Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X