Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ovce, ovca
Foto: Green Sheep
30. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko má prvého solárneho baču, zostrojili ho študenti

NITRA 30. apríla (WEBNOVINY) – Zlatomoravskí študenti predstavili na nitrianskej výstave Mladý tvorca 2014 elektronického solárneho baču. „Má slúžiť na ochranu objektov, kde sa nachádza hovädzí dobytok alebo ovce, vysokoimpulzný snímač najskôr zver odplaší a v prípade, že túto bariéru prekoná, ďalší snímač spustí alarm aj svetelnú signalizáciu,“ vysvetľuje riaditeľ Strednej odbornej školy technickej v Zlatých Moravciach Tibor Husár.

Študenti získali Cenu za inovácie a technickú tvorivosť, ktorej súčasťou je aj odmena pre školu 7000 eur. Na projekte sa zúčastnilo približne desať študentov a vyrábali ho pol roka.

O inteligentný stĺp prejavila záujem firma

Aj minulý rok uspeli s podobným zariadením, keď vyrobili inteligentný stĺp verejného osvetlenia. „O tento stĺp prejavila záujem jedna firma a tak aj solárneho baču chceme dať zaregistrovať ako priemyselný vzor a ponúknuť do komerčnej výroby,“ dodáva Husár.

Ako ďalej uviedol, peniaze za víťazstvo chcú použiť na skvalitnenie odbornej prípravy a študenti budú môcť odbornú maturitu nahradiť prezentáciou tohto projektu. Zároveň však nevylúčil, že dostanú aj finančnú odmenu cez rodičovské združenie alebo z občianskeho združenia, ktoré funguje v škole

Výstava Mladý tvorca si tento rok pripravila novinku

Dvadsiaty druhý ročník výstavy Mladý tvorca 2014 na nitrianskom výstavisku Agrokomplex počas 29. – 30. apríla predstavuje remeslá a výrobky žiakov stredných odborných škôl a učilíšť. „Výstava je určená nielen ako predajná akcia, ale hlavne je zameraná na žiakov základných škôl a stredných škôl a ich rodičov, aby takpovediac v priamom prenose videli, ako fungujú odborné školy, čo ponúkajú, a majú tu možnosť priamo sa porozprávať so študentmi a riaditeľmi škôl aj vidieť prácu remeselníkov,“ informovala riaditeľka osobného úradu Ministerstva hospodárstva SR Jana Deliová.

Na výstave je 136 škôl a v tomto roku pripravili aj novinku – medzinárodné stretnutie remeselníkov, ktorých je vyše sto a niektorí z nich vo vonkajších priestoroch areálu predvádzajú tradičnú výrobu a zároveň svoje výrobky ponúkajú na predaj.

Promo Podnikám.sk spotrebitelia
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Záchranári ratovali poľských turistov, zastihla ich búrka Slovensko bude po rokoch hostiť svetovú univerziádu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...