Slovensko má stabilný výhľad, Fitch nám potvrdil ratingy

Fitch
Ratingová agentúra Fitch znížila Slovinsku dlhodobý emisný rating na stupeň BBB+ z úrovne A-. Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Slovensku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni A+ so stabilným výhľadom.

Rating nadriadených nezabezpečených záväzkov v zahraničnej a domácej mene agentúra Slovensku tiež potvrdila na úrovni A+, stropný rating na stupni AAA a krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na stupni F1. Fitch očakáva, že slovenský hrubý domáci produkt (HDP), ktorý sa vlani zväčšil o 2,4 percenta, za celý tento rok posilní o 3,2 percenta a do roku 2017 bude ekonomika rásť tempom 3,3 percenta. Podporou rastu hospodárstva podľa agentúry bude silnejúci domáci dopyt. Fitch predpokladá, že na spotrebu domácností bude priaznivo vplývať klesajúca nezamestnanosť.

Deficit verejných financií Slovenska do roku 2017 bude podľa agentúry zhruba na úrovni 2,5 percenta HDP, čiže klesne z úrovne 2,9 percenta, na ktorej bol za rok 2014. Fitch odhaduje, že slovenský verejný dlh, ktorý vlani dosiahol 53,6 percenta HDP, bude kulminovať v tomto roku vo výške 54,1 percenta HDP a potom nastane jeho postupný pokles.

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Slovenska, ktorý bol vlani na úrovni 0,1 percenta HDP, by sa do roku 2017 mal podľa agentúry zväčšiť na 0,8 percent HDP a to vďaka podpore zo strany silnejšieho zahraničného dopytu, nízkych cien ropy a sprísňovania fiškálnej politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings