Alena Kánová získala striebro, Slovensko má už tretiu medailu z paralympiády v Tokiu

• aktualizované 29. augusta o 14.42

Slovenská reprezentantka v parastolnom tenise Alena Kánová získala striebornú medailu na paralympijských hrách v japonskom Tokiu. V kategórii TT3 prehrala až vo finále s favorizovanou čínskou obhajkyňou titulu Süe Ťüan 0:3 (-2, -6, -9).

Zápas trval 25 minút. Bronz si vybojovali dve Kórejčanky Lee a Joon. Práve s Lee Mi-gyu si Kánová poradila v sobotňajšom semifinále 3:1 (7, 10, -2, 9) a získala istotu striebornej medaily.

Viac o téme: Paralympiáda v Tokiu

Alena Kánová si na svoje konto pripísala už piaty cenný kov z PH. Zlato brala už pred 21 rokmi v Sydney 2000, o štyri roky neskôr v Aténach získala bronz. Vo finále si zahrala aj v Pekingu 2008 a bolo z toho striebro, v Londýne 2012 opäť získala bronz.

Z medaily sa teší

„Toto by mi ani vo sne nenapadlo. Myslela by som si, že už budem mať dávno po turnaji. Navyše aj začiatok turnaja bol zlý, ale potom som sa naštartovala. Forma mi gradovala a som rada, že som sa dostala až do boja o zlato,“ povedala 41-ročná Liptáčka ešte po postupe do finále, cituje ju web paralympic.sk.

„Medaila – to je paráda. V Riu sa mi nepodarila, ale konečne ju môžem doniesť domov. Mužovi aj deťom. Staršia Ninka to vníma, bude mať sedem rokov budúci týždeň. Mám pre ňu darček. Anička je malá, má tri. Tá je len nešťastná a pýta sa, kde je mama a kedy príde,“ dodala Kánová.

Slovenskí reprezentanti

V nedeľu boli v Tokiu v hre aj šiesti slovenskí reprezentanti v boccii v súťaži jednotlivcov. Zrodili sa štyri slovenské víťazstvá a dve prehry. Samuel Andrrejčík, Michaela Balcová a Róbert Mezík si pripísali už druhé víťazstvá v turnaji, Andrejčík zdolal Thajčana Ritthikraia Somsanuka 8:0 a Balcová Kolumbijčana Dubana Celyho 10:2.

Rastislav Kurilák si poradil s Portugalčanom Abiliom Valentem 7:2 a v závere nedeľňajšieho programu uspel Mezík nad Britom Willom Hipwellom 6:3. Nedarilo sa iba Tomášovi Královi, ktorý prehral s Portugalčanom Andrém Ramosom 0:11 a Martinovi Strehárskemu, ktorý nestačil na Davora Komara z Chorvátska 2:5.

V pondelok sa na PH 2020 rozbehnú súťaže v parastreľbe aj so slovenskými medailovými želiezkami Veronikou Vadovičovou a Radoslavom Malenovským. V hre budú opäť aj šiesti slovenskí reprezentanti v boccii a do hry zasiahne aj prvý slovenský paraatlét – diskár Dušan Laczkó.