Slovensko má veľvyslanectvo v Spojených arabských emirátoch

Balny spojene arabske emiraty
Balóny vo farbách vlajky Spojených arabských emirátov. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – V nedeľu 1. decembra Slovensko otvorí v Spojených arabských emirátoch veľvyslanectvo.

Zastupiteľský úrad v Abu Dhabi bude podľa ministerstva zahraničných vecí pôsobiť v regióne, ktorý intenzívne navštevujú slovenskí turisti. Ťažiskovou činnosťou úradu má byť ekonomická diplomacia. Vyplýva to zo správy o stave siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí, ktorú vypracoval rezort diplomacie.

Silná slovenská komunity

Zámer otvoriť ambasádu v Abu Dhabi schválila vláda ešte vlani v októbri. Spojené arabské emiráty sú podľa ministerstva zahraničia v oblasti Perzského zálivu strediskom podnikateľských aktivít, finančných služieb a cestovného ruchu. „Majú taktiež výborné obchodné napojenie na susedné trhy Stredného východu, Blízky i Ďaleký východ, Európu a USA. V krajine je tradične silná slovenská komunita a rastúci turistický potenciál,“ tvrdí rezort diplomacie.

Priakredituje sa aj Jemen a Omán

Otvoriť zastupiteľský úrad v krajine by preto podľa ministerstva malo byť ekonomickým záujmom Slovenska. Na úrade budú pracovať dvaja diplomati, jeden zmluvný pracovník a dvaja miestni ľudia. „Postupne, s uvedením úradu do štandardnej činnosti, dôjde k priakreditácii Jemenu a Ománu spod zastupiteľského úradu Káhira,“ píše sa v správe.

Ministerstvo tiež tento rok úplne uzatvorilo zastupiteľský úrad v malajskom Kuala Lumpur a zrušilo konzulárne funkcie generálnemu konzulátu v Los Angeles. Poslední diplomati opustia západ Spojených štátov vo februári budúceho roku. Naopak, od júna funguje zastupiteľstvo v moldavskom Kišiňove. K 1. decembru tak Slovensko bude mať v zahraničí celkom 90 zastupiteľských úradov, z toho 64 veľvyslanectiev, sedem misií pri medzinárodných organizáciách, deväť generálnych konzulátov, jednu pobočku zastupiteľského úradu, jeden Slovenský ekonomický a kultúrny úrad a osem slovenských inštitútov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom