Slovensko má vo vodnom slalome 27 medailistov a už 51 kovov

škantárovci
Ladislav (vľavo) a Peter Škantárovci. Foto: SITA/Ján Slovák

DEEP CREEK 22. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári si v Deep Creeku na majstrovstvách sveta vybojovali celkovo jednu zlatú, jednu striebornú a dve bronzové medaily. V medailovej bilancii šampionátu skončili na 4. mieste. O jedinú „individuálnu“ medailu sa postarali Ladislav a Peter Škantárovci v C2 mužov, ďalšie tri sú z hliadok (zlato 3xC1 muži, striebro 3xC2, bronz 3xK1 ženy). Najúspešnejšou krajinou MS v Deep Creeku boli Francúzi (4-2-3), na ďalších miestach v medailovej bilancii skončili Austrálčania (2-0-0) a Česi (1-2-1).

Slováci získali cenný kov na každých majstrovstvách sveta v ére samostatnosti od roku 1993, na štrnástich šampionátoch majú bilanciu dvadsaťjeden zlatých, štrnásť strieborných a šestnásť bronzových medailí. Cenné kovy získalo na MS celkovo 27 Slovákov.

Najusilovnejším zberateľom je Michal Martikán, ktorý má vo svojej zbierke už jedenásť zlatých, tri striebra a štyri bronzy. Od roku 1995 neodchádzal z majstrovstiev sveta s prázdnymi rukami. Martikán získal medailu na trinástich svetových šampionátoch v rade.

Na čele poradia v hodnotení individuálnych disciplín sú súrodenci Ladislav a Peter Hochschornerovci, ktorí sú päťnásobní majstri sveta. Kristína Nevařilová sa stala v poradí 27. zástupcom Slovenska s medailou z MS, v nedeľu sa tešila z bronzu v hliadkach 3xK1 žien.

Prehľad všetkých slovenských medailistov z MS vo vodnom slalome v ére štátnej samostatnosti:

Celková bilancia SR: 21 zlatých – 14 strieborných – 16 bronzových

1993 – Mezzana (Tal.) – bilancia SR 0 zlatých – 0 strieborných – 1 bronzová

bronz – Roman Štrba – Roman Vajs, Juraj Ontko – Ladislav Čáni, Viktor Beneš – Milan Kučera (3xC2)

1995 – Nottingham (V. Brit.) 0-0-2

bronz – Michal Martikán (C1)

bronz – Michal Martikán, Juraj Minčík, Juraj Ontko (3xC1)

1997 – Tres Corroas (Braz.) 2-0-0

zlato – Michal Martikán (C1)

zlato – Michal Martikán, Juraj Minčík, Juraj Ontko (3xC1)

1999 – Seu d´Urgell (Šp.) 0-1-1

striebro – Roman Štrba – Roman Vajs, Milan Kubáň – Marián Olejník, Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner (3xC2)

bronz – Michal Martikán (C1)

2002 – Bourg St. Maurice (Fr.) 2-0-0

zlato – Michal Martikán (C1)

zlato – Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

2003 – Augsburg (Nem.) 2-0-1

zlato – Michal Martikán (C1)

zlato – Alexander Slafkovský, Juraj Minčík, Michal Martikán (3xC1)

bronz – Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

2005 – Penrith (Austr.) 1-1-2

zlato – Elena Kaliská (K1 ženy)

striebro – Milan Kubáň, Marián Olejník (C2)

bronz – Michal Martikán (C1)

bronz – Peter Cibák (K1 muži)

2006 – Praha (ČR) 1-1-2

zlato – Jana Dukátová (K1 ženy)

striebro – Michal Martikán (C1)

bronz – Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

bronz – Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Milan Kubáň – Marián Olejník, Ľuboš Šoška – Peter Šoška (3xC2)

2007 – Foz do Iguassu (Braz.) 2-1-1

zlato – Michal Martikán (C1)

zlato – Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

striebro – Elena Kaliská (K1 ženy)

bronz – Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár, Tomáš Kučera – Ján Bátik (3xC2)

2009 – Seu d´Urgell (Šp.) 3 – 3 – 0:

zlato – Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

zlato – Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš (3xC1)

zlato – Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár, Tomáš Kučera – Ján Bátik (3xC2)

striebro – Michal Martikán (C1)

striebro – Ladislav Škantár, Peter Škantár (C2)

striebro – Elena Kaliská, Jana Dukátová, Gabriela Stacherová (3xK1 ženy)

2010 – Tacen (Slovin.) 3 – 2 – 0:

zlato – Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

zlato – Jana Dukátová (C1 ženy)

zlato – Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš (3xC1)

striebro – Michal Martikán (C1 muži)

striebro – Jana Dukátová (K1 ženy)

2011 – Čunovo (SR) 3 – 2 – 3:

zlato: Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (C2)

zlato: Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš (3xC1)

zlato: Elena Kaliská, Jana Dukátová, Dana Mann-Beňušová (3xK1 ženy)

striebro: Jana Dukátová (K1 ženy)

striebro: Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár, Tomáš Kučera – Ján Bátik (3xC2)

bronz: Matej Beňuš (C1)

bronz: Ladislav Škantár – Peter Škantár (C2)

bronz: Katarína Macová (C1 ženy)

2013 – Praha (ČR) 1 – 2 – 1

zlato: Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš (3xC1)

striebro: Alexander Slafkovský (C1)

striebro: Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár, Tomáš Kučera – Ján Bátik (3xC2)

bronz: Ladislav Škantár, Peter Škantár (C2)

2014 Deep Creek (USA) 1 – 1 – 2

zlato: Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš (3xC1)

striebro: Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár, Tomáš Kučera – Ján Bátik (3xC2)

bronz: Ladislav Škantár, Peter Škantár (C2)

bronz: Elena Kaliská, Jana Dukátová, Kristína Nevařilová (3xK1)

Historická tabuľka slovenských medailistov z MS vo vodnom slalome v ére štátnej samostatnosti:

Celkovo:

1. Michal Martikán 11 – 3 – 4

2. Pavol Hochschorner 6 – 4 – 4

Peter Hochschorner 6 – 4 – 4

4. Alexander Slafkovský 6 – 1 – 0

5. Matej Beňuš 5 – 0 – 1

6. Jana Dukátová 3 – 3 – 1

7. Elena Kaliská 2 – 2 – 1

8. Juraj Minčík 2 – 0 – 1

9. Ladislav Škantár 1 – 4 – 4

Peter Škantár 1 – 4 – 4

11. Tomáš Kučera 1 – 3 – 1

Ján Bátik 1 – 3 – 1

13. Juraj Ontko 1 – 0 – 2

14. Dana Mann-Beňušová 1 – 0 – 0

15. Milan Kubáň 0 – 2 – 1

16. Marián Olejník 0 – 2 – 1

17. Roman Štrba 0 – 1 – 1

Roman Vajs 0 – 1 – 1

19. Gabriela Stacherová 0 – 1 – 0

20. Ladislav Čáni 0 – 0 – 1

Viktor Beneš 0 – 0 – 1

Milan Kučera 0 – 0 – 1

Peter Cibák 0 – 0 – 1

Ľuboš Šoška 0 – 0 – 1

Peter Šoška 0 – 0 – 1

Katarína Macová 0 – 0 – 1

Kristína Nevařilová 0 – 0 – 1

V individuálnych pretekoch:

1. Pavol Hochschorner 5 – 0 – 2

Peter Hochschorner 5 – 0 – 2

3. Michal Martikán 4 – 3 – 3

4. Jana Dukátová 2 – 2 – 0

5. Elena Kaliská 1 – 1 – 0

6. Ladislav Škantár 0 – 1 – 3

Peter Škantár 0 – 1 – 3

8. Milan Kubáň 0 – 1 – 0

Marián Olejník 0 – 1 – 0

Alexander Slafkovský 0 – 1 – 0

11. Peter Cibák 0 – 0 – 1

Matej Beňuš 0 – 0 – 1

Katarína Macová 0 – 0 – 1

V pretekoch družstiev:

1. Michal Martikán 7 – 0 – 1

2. Alexander Slafkovský 6 – 0 – 0

3. Matej Beňuš 5 – 0 – 0

4. Juraj Minčík 2 – 0 – 1

5. Pavol Hochschorner 1 – 4 – 2

Peter Hochschorner 1 – 4 – 2

7. Ladislav Škantár 1 – 3 – 1

Peter Škantár 1 – 3 – 1

Tomáš Kučera 1 – 3 – 1

Ján Bátik 1 – 3 – 1

11. Elena Kaliská 1 – 1 – 1

Jana Dukátová 1 – 1 – 1

11. Juraj Ontko 1 – 0 – 2

14. Dana Mann-Beňušová 1 – 0 – 0

15. Milan Kubáň 0 – 1 – 1

Marián Olejník 0 – 1 – 1

Roman Štrba 0 – 1 – 1

Roman Vajs 0 – 1 – 1

19. Gabriela Stacherová 0 – 1 – 0

20. Ladislav Čáni 0 – 0 – 1

Viktor Beneš 0 – 0 – 1

Milan Kučera 0 – 0 – 1

Ľuboš Šoška 0 – 0 – 1

Peter Šoška 0 – 0 – 1

Kristína Nevařilová 0 – 0 – 1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJán BátikJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMatej BeňušMichal MartikánPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár