Slovensko má výborný tím, hodnotí francúzsky útočník Bertrand a teší sa aj na súboj s Tatarom

Charles Bertrand
Francúzsky útočník Charles Bertrand. Foto: archívne, SITA/AP

KOŠICE 16. mája (WebNoviny.sk) – Francúzski hokejisti budú v piatok o 16.15 h najbližším súperom slovenskej reprezentácie na 83. majstrovstvách sveta v Bratislave a Košiciach.

Francúzsko získalo iba jeden bod

Hráči z „krajiny galského kohúta“ zatiaľ v košickej A-skupine nezvíťazili a získali len jediný bod za prehru 4:5 po predĺžení s Dánskom. V ostatných troch dueloch prehrali v riadnom hracom čase s Američanmi, Nemcami aj Kanaďanmi. Štvrtkový výkon proti „javorovým listom“ však dodal Francúzom sebavedomie.

Zverenci trénera Philippa Bozona síce po prvej tretine prehrávali už o tri góly, ale postupne sa k súperovi priblížili a do 48. minúty držali nádejný stav 2:3.

Začali sme zle, prvá tretina nám vôbec nevyšla, ale v druhom dejstve sme sa dostali späť do zápasu vďaka dobrému tímovému výkonu. V tretej tretine sme sa dotiahli na rozdiel jediného gólu, ale, bohužiaľ, potom Kanaďania zlomili zápas na svoju stranu,“ zhodnotil pre agentúru SITA po prehre 2:5 francúzsky útočník Charles Bertrand.

Čaká ich ťažká úloha

Najlepší strelec najvyššej fínskej súťaže zo sezóny 2017/2018 si uvedomuje, že cieľom Francúzov v zostávajúcich troch dueloch v základnej skupine bude predovšetkým záchrana. Ak sa chcú vyhnúť pondelňajšiemu priamemu súboju o udržanie s Veľkou Britániou, budú musieť zabodovať v piatok proti Slovensku alebo v nedeľu proti Fínsku.

Do každého stretnutia ideme s tým, že chceme zvíťaziť. Už pred štartom turnaja sme vedeli o tom, že to bude boj v každom zápase. Stále však nie je koniec majstrovstiev a musíme sa sústrediť na zostávajúce tri duely,“ pokračoval 28-ročný krídelník.

Francúzskych reprezentantov čaká v piatok náročná úloha. Nastúpia proti domácemu tímu, ktorý si už nemôže dovoliť žiadne bodové zaváhanie, ak chce preniknúť do štvrťfinále.

Slovensko má momentálne výborný tím a od začiatku turnaja predvádza kvalitný hokej. Budeme musieť poctivo korčuľovať počas celého zápasu. Atmosféra bude určite výborná a musíme sa pripraviť na veľký hluk v hale. Preto potrebujeme zostať pokojní a sústrediť sa na dianie na ľade,“ vysvetľoval rodák z Paríža.

Hral s dvomi reprezentantmi Slovenska

Bertrand má ako jeden z mála hráčov vo francúzskom kádri skúsenosti so slovenským hokejom. V sezónach 2007/2008 a 2008/2009 pôsobil v dorasteneckom tíme Dukly Trenčín, kde v 84 zápasoch nazbieral 79 bodov (35+44).

Bolo to jedno z najlepších období v mojej kariére. Mám na tento angažmán len najlepšie spomienky,“ hovoril pre agentúru SITA s úsmevom šikovný útočník, ktorý si stále pamätá aj niektoré slovenské slovné spojenia. „Máš kľúče?, ideme do toho, poďme do toho, dáme pivo?,“ odpovedal dobre naladený Francúz.

Počas účinkovania v trenčianskom doraste si Bertrand zahral aj po boku dvoch súčasných slovenských reprezentantov, ktorí nechýbajú vo výbere Craiga Ramsayho na domácom svetovom šampionáte. Spomenul si však iba na jedného z nich.

Zahral som si s Tomášom Tatarom, bude pekné proti nemu nastúpiť tentoraz vo farbách národného tímu,“ dodal krídelník so skúsenosťami z KHL, fínskej Liigy, švajčiarskej NLA alebo švédskej SHL, ktorý pozabudol na Marka Daňa.