Aktualizované: Slovensko môže postihnúť veľký nedostatok sudcov, združenie žiada viac justičných čakateľov

súd, sudca
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 31. mája, 15:54

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Združenie sudcov Slovenska už od apríla 2016 neúspešne požaduje navýšenie počtu justičných čakateľov, pričom pre ich nedostatok hrozí v súdnictve kolaps.

Uvádza sa to v uznesení Celorepublikovej rady Združenia sudcov Slovenska (ZSS), ktoré agentúre SITA poskytol prezident združenia Juraj Sopoliga.

Personálny kolaps

„Justícii totiž reálne hrozí personálny kolaps sudcovského stavu, v dôsledku odchodu takmer 300 sudcov v najbližších troch rokoch pre dosiahnutie veku 65 rokov,“ konštatuje združenie. Justičných čakateľov, ktorí sú jediní oprávnení v rámci justície odborne sa pripravovať na výkon funkcie sudcu všeobecného súdu, je pritom v súčasnosti podľa združenia len 14.

„Súčasný negatívny stav preukazuje aj neplnenie schváleného vládneho programu v časti „Spravodlivosť a súdnictvo“, kde sa konštatuje i záväzok prijatia opatrení na stabilizáciu personálneho obsadenia súdov a zefektívnenia obsadzovania voľných miest sudcov,“ konštatuje ZSS.

Združenie sudcov zdôrazňuje, že odbornosť, ktorá v prípade sudcovského povolania zahŕňa aj špecifické zručnosti, ktoré sa v iných právnických profesiách neuplatňujú, je jednou zo záruk nezávislosti a nestrannosti sudcu a zároveň nevyhnutným predpokladom riadneho a včasného výkonu súdnictva.

Nízka odborná úroveň

Výsledky hromadných výberových konaní sudcov za rok 2018 však podľa nich nespochybniteľne preukazujú výrazne nízku odbornú úroveň veľkej väčšiny uchádzačov.

Úspešnosť vo výbere totiž predstavovala okolo 30 percent. ZSS preto vyzýva vládu a rezort spravodlivosti „na okamžité a urýchlené odstránenie alarmujúceho stavu personálnej poddimenzovanosti justičných čakateľov zabezpečením podmienok na vypísanie výberových konaní na justičných čakateľov v tomto roku orientačne na 80 voľných miest a etapovite aj v ďalších nadchádzajúcich rokoch v uvedenom rozsahu“.

„Sme nútení konštatovať, že ak sa nebude rešpektovať naša požiadavka, výlučne vláda preberá zodpovednosť voči účastníkom súdnych konaní za reálne hroziace zníženie úrovne kvality a včasnosti súdnych konaní a rozhodnutí,“ dodalo ZSS.

Ministerstvo problém intenzívne rieši

Zvýšenie počtu justičných čakateľov je pre ministra spravodlivosti Gábora Gála priorita, pretože prax ukázala, že sú po odbornej stránke lepšie pripravení úspešne absolvovať justičné skúšky a hromadné výberové konania na sudcov.  Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

„Táto problematika je dlhodobo známa a vedenie rezortu spravodlivosti ju od minulého roka intenzívne rieši. V legislatívnom procese máme aktuálne návrh zákona, ktorý zabezpečí vzdelávanie a transparentný výber justičných čakateľov. Na základe tohto zákona chceme prijať niekoľko desiatok justičných čakateľov,“ povedala Drobová.

Minister spravodlivosti podľa nej vo štvrtok rokoval aj na túto tému s novým ministrom financií s cieľom zabezpečiť pre justičných čakateľov finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. „Rovnako hľadáme možnosti financovania aj cez eurofondy tak, aby justičných čakateľov pribudlo čo najviac,“ dodala Drobová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálJuraj Sopoliga
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRZdruženie sudcov Slovenska