Slovensko môže Ukrajine poskytnúť stíhačky Mig-29, ale iba za určitých podmienok (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stíhačka Mig 29
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej besedy s ministrom obrany Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Benom Wallacom uviedol, že bojové lietadlá MIG-29 Ozbrojených síl SR (OS SR) môžu byť poskytnuté Ukrajine za určitých podmienok, ktoré majú byť predmetom diskusie.

„Máme 11 migov a na konci augusta plánujeme ukončiť ich prevádzku. Od septembra budú Poliaci a Česi vykonávať vzdušné hliadkovanie. Potom môžeme začať diskutovať o migoch, či ich dáme Ukrajine. Sme pripravení a otvorení diskutovať o darovaní migov Ukrajine, ale potrebujeme na to väčšiu a širšiu diskusiu. Nič sa zatiaľ nerozhodlo, žiadna diskusia nezačala na túto tému,“ uviedol Naď.

Problémy so sovietskou technikou

Podľa ministra Naďa sa nemôžeme zbavovať vojenskej techniky, aj keď je sovietskej výroby, bez toho, aby sme mali adekvátnu náhradu. Poukázal však na problém servisu tohto druhu zbraní a techniky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Je prakticky nemožné udržiavať sovietsku techniku, aj preto sme darovali systém S-300 na Ukrajinu, lebo nebola schopná vykonávať úlohy, ktoré mala. Ruské spoločnosti sú na sankčnom zozname, preto nie sme schopní ich opravovať. Ostala nám ďalšia sovietska technika, ako napríklad BVP alebo tanky T-72 a iné. Je s ňou problém, lebo je sovietska, potrebujeme sa jej zbaviť a nahradiť technikou NATO,“ povedal Naď.

NAĎ: Privítal Bena Wallacea
Minister obrany SR Jaroslav Naď a britský minister obrany Ben Wallace počas jeho návštevy na Slovensku. Bratislava, 25. júl 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Rozhovory o tankoch Leopard

Darovaná technika je podľa ministra postupne preplácaná spojencami, ako aj napríklad systém S-300 z európskeho mierového nástroja. V prípade nákupu nových tankov je Slovensko údajne vo finálnej fáze rozhovorov s Nemeckom v otázke obstarania tankov Leopard.

Ministri obrany oboch krajín rokovali predovšetkým o konflikte na Ukrajine, možnostiach, ako Ukrajine pomôcť, o predikciách konfliktu ako sa bude v najbližších týždňoch vyvíjať. Venovali sa taktiež aj modernizácii slovenskej armády a jednotke NATO na Slovensku, ktorej súčasťou sú aj britskí vojaci.

„Slovensko je jedným z lídrov poskytovania pomoci Ukrajine. Toto vodcovstvo je vidieť v Európe. Slovensko pomáha utečencom a pomáha Ukrajincom brániť svoju krajinu. My podporujeme Slovensko v tomto procese. Som tu, aby som podporil slovenskú vládu, lebo Putin nechce len vplyv na Ukrajine, ale v širšom regióne. Máme veľa toho, na čom môžeme pracovať, nielen akútne a krátkodobé projekty, ale aj dlhodobé,“ dodal minister Wallace.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ben WallaceJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SR