Slovensko zasiahnu búrky, meteorológovia vydali aj výstrahy pred povodňami

Dážď
  • aktualizované 15. augusta, 13:06

Na sobotu 15. augusta vydali meteorológovia výstrahy prvého stupňa pred búrkami na celom území Slovenska. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke, výstraha prvého stupňa platí od 10:00 do 20:00.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 18 – 23 metrov za sekundu, čo je približne 65 – 85 kilometrov za hodinu,“ dodáva SHMÚ. Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, čo môže spôsobiť stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov.

Burky_vystrahy_15082020_2.jpg

Na juhovýchode Slovenska varujú pred možnými povodňami. Hydrologická výstraha prvého stupňa platí v sobotu do 14:30 pre okresy Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice okolie – Hornád, Košice okolie – Bodva, Prešov a Vranov nad Topľou.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ priblížil SHMÚ. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný.

Hydro_vystrahy_15082020.jpg

V sobotu bude na väčšine územia polooblačno až oblačno, prechodne zamračené. Naďalej bude dusno. Najvyššia denná teplota vystúpi na 27 až 31 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami bude okolo 25 stupňov.

Teplota na horách vo výške 1 500 metrov sa bude pohybovať okolo 16 stupňov. Fúkať bude slabý premenlivý vietor, ktorý pri búrkach prechodne zosilnie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav