Časť Slovenska zasiahnu búrky, meteorológovia varujú aj pred prívalovými povodňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
dážď, leto, búrka, počasie
Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 21. júla, 16:15

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu druhého stupňa pred búrkami na juhovýchode Slovenska. Informuje o tom na svojej webovej stránke. Pre viaceré okresy na južnom a strednom Slovensku tiež platí výstraha druhého stupňa pred prívalovou povodňou. Výstrahy platia do stredy 22. júla.

„Aktuálne postupuje cez pomedzie stredného a východného Slovenska ďalej na východ nesúvislý pás búrok. V rámci neho sa vyskytuje aj niekoľko superciel s vyšším potenciálom nebezpečných javov, najmä väčších krúp, prívalových zrážok, ale aj silného vetra,“ uvádzajú meteorológovia na sociálnej sieti s tým, že intenzívne búrky sa môžu vyskytnúť aj na západe Slovenska, kde sa bude pravdepodobnosť ich výskytu zvyšovať neskôr popoludní a k večeru.

Môžu padať aj krúpy

Výstraha druhého stupňa pred búrkami platí pre okresy Rimavská sobota, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie a mesto, Prešov, Vranov nad Topľou, Trebišov, Michalovce a Sobrance.

„V okresoch je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami s priemerom viac ako dva centimetre, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 30 až 50 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 70 až 100 kilometrov za hodinu,“ informuje SHMÚ. Pre zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa.

Pred prívalovou povodňou druhého stupňa platí výstraha pre okresy Detva, Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Sabinov.

Počasie, výstrahy
Foto: Reprofoto, www.shmu.sk

Výrazný vzostup vodných hladín

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ uvádzajú.

Meteorológovia tiež upozorňujú na vysokú pravdepodobnosť spôsobenia škôd. Pri spomínaných búrkach je možný nielen výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch, ale aj stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov.

Najvyššia denná teplota sa bude v utorok na Slovensku pohybovať od 27 do 32 stupňov Celzia, na severe väčšinou 21 až 26 stupňov.

Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 15 stupňov. Fúkať bude prevažne slabý, na západe a východe miestami severozápadný až severný vietor do rýchlosti 5 metrov za sekundu (20 km/h), ktorý pri búrkach prechodne zosilnie.

Hydrologické výstrahy
Reprofoto: www.shmu.sk
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav