Slovensko musí väznenému mafiánovi vyplatiť odškodné

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Slovensko zaplatí väznenému mafiánovi Miroslavovi M., ktorý terorizoval podnikateľov na Považí a momentálne si odpykáva trest v Čechách, odškodné 5000 eur. Ako dnes informoval portál aktuálne.sk, podľa Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu došlo totiž k porušeniu jeho práv.

Na domácom súde neuspel

Miroslav M. podľa portálu žaloval Slovenskú republiku pre porušenie článku 5 Európskeho dohovoru o ľudských právach v konaní o jeho žiadosti o prepustenie z väzby z mája 2009. Namietal, že dĺžka konania o tejto žiadosti bola nezlučiteľná s požiadavkou „urýchlenosti“ konania. Okrem toho Miroslav M., ktorý je podľa aktuálne.sk známy aj ako Postrach z Považia, namietal aj to, že vo vzťahu k porušeniu práva podľa článku 5 odseku 4 Dohovoru mu bolo odopreté vymožiteľné právo na odškodnenie za väzbu.

Ústavný súd na Slovensku jeho sťažnosť odmietol z dôvodu zjavnej neopodstatnenosti. Na európskom súde však uspel. Ten podľa portálu poznamenal, že posudzované obdobie rozhodovania Špeciálneho súdu a najvyššieho súdu trvalo 98 dní na dvoch stupňoch konania, teda tri mesiace a osem dní, hoci väzobná vec nebola osobitnej zložitosti.

Štrasburg objavil porušenie práv

Ďalej európsky súd prihliadol na poznámku ústavného súdu v jeho rozhodnutí o odmietnutí sťažnosti, že zdĺhavejšie doručovanie prijatých rozhodnutí sťažovateľovi a jeho obhajcovi bolo spôsobené nedostatočnou koordináciou medzi jednotlivými orgánmi. „Európsky súd s poukazom na svoju judikatúru dospel k záveru, že došlo k porušeniu práva podľa článku 5 odseku 4 Dohovoru,“ uviedlo v stanovisku pre aktuálne.sk ministerstvo spravodlivosti.

Podľa prokuratúry Miroslav M. s kumpánmi v okrese Považská Bystrica od roku 2007 cielene zapaľoval autá, rozbíjal okná kaviarní a vyberal ‚výpalné‘. Obvinený je z viacerých trestných činov. Od septembra 2008 bol vo väzbe. Na slobodu sa dostal v novembri 2011. Následne podľa aktuálne.sk odišiel do Česka, kde sa venoval podobným aktivitám.

V Čechách ho zadržali v novembri 2012. Po roku od zadržania mu Vrchný súd v Olomouci potvrdil desaťročný trest za vydieranie. V súčasnosti sa nachádza vo väzení v českých Valdiciach. Podľa aktuálne.sk Miroslava M. obžalovali na Slovensku pre útok na verejného činiteľa, ktorého sa údajne dopustil ešte v marci 2009 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. České orgány ho však nevydali na stíhanie na Slovensko, pojednávanie sa tak na súde nezačalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav M.
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva