Slovensko naďalej odmieta povinné kvóty pre migrantov, ale podať pomocnú ruku neodmietne

Migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 24. septembra 10:28

Slovensko oznámi európskym partnerom, že s povinnými kvótami na prijatie migrantov nesúhlasí. Zároveň solidárne ponúkne pomocnú ruku krajinám, ktoré kvôli nelegálnej migrácii „veľmi trpia“.

Uviedol to predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Európska komisia (EK) v stredu 23. septembra predstavila nové pravidlá v oblasti migrácie a azylu v Európskej únii (EÚ), ktoré počítajú so zdieľanou zodpovednosťou členských krajín v týchto otázkach.

Rovnaký odmietavý postoj prezentoval po stredajšom rokovaní vlády aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).

Komplikovaný dokument

Podľa Korčoka ide o veľmi komplikovaný dokument, ktorý si vyžaduje hlbšiu analýzu. „Pozícia Slovenskej republiky je dlhodobá a konzistentná. Odmietame povinné kvóty,“ zdôraznil. Ochranu by však podľa neho mali dostať tí, ktorí si ju zaslúžia.

Korčok upozornil, že v čase migračnej krízy v roku 2015 tvorila veľkú časť migrácie práve tá ekonomická. Relokácie by podľa neho mali prebiehať na dobrovoľnej báze. „Nijakým spôsobom nespochybňujeme to, že voči takému fenoménu ako je migrácia, musíme každý prispieť,“ dodal.

Logistická podpora

Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa vyjadrila, že Nový pakt o migrácii a azyle ponúka Európe „nový štart“.

Pakt navrhuje systém, pri ktorom by členské štáty pomohli zmierniť záťaž krajín, do ktorých prichádza najviac migrantov po mori, teda Grécko, Taliansko, Malta a Španielsko. A to tak, že niektorých príjmu aj oni alebo poskytnú ďalší materiál a logistickú podporu.

Štáty, ktoré nebudú ochotné prijať migrantov, by mali na starosti deportácie osôb so zamietnutými žiadosťami o azyl. To by podľa agentúry AP mohlo vyhovovať Rakúsku, Česku, Maďarsku, Poľsku a Slovensku, ktoré dosiaľ odmietali prijať migrantov a utečencov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia