Fico žiada, aby Slovensko odložilo vojenské cvičenie s Američanmi. Prispieva to k eskalácii napätia

Robert Fico
Robert Fico - predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. januára, 15:10

Na Slovensko má prísť v čase eskalácie medzinárodného napätia 300 „po zuby“ ozbrojených amerických vojakov, ktorí majú zo sebou priniesť 4500 kusov ručných zbraní a 100 kusov techniky.

Na tlačovej besede to v stredu uviedol predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico s tým, že nejde o cvičenie NATO, ale slovensko-americké cvičenie. Smer-SD v tejto súvislosti žiada, aby cvičenie bolo odložené, pretože SR by nemala prispievať k eskalácii napätia.

Cvičiť majú až keď sa upokojí situácia

„Veď nech cvičia potom, keď sa upokojí situácia o niekoľko mesiacov, ale nie teraz,“ povedal Fico. Cvičenie zároveň označil za obyčajné dobrodružstvo.

„Budeme žiadať vládu SR a prezidentku ako vrchnú veliteľku ozbrojených síl, aby prijali rozhodnutie o odložení tohto podujatia,“ dodal Fico.

Minister zahraničný vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po stredajšom rokovaní vlády povedal, že v súvislosti s plánovaným cvičením je potrebné pýtať sa na desiatky až stovky cvičení, ktoré sa na Slovensku uskutočnili počas vlády Smeru-SD.

„Boli tu stovky vojakov, ktoré sem prišli presne tak, ako prídu aj nabudúce. So súhlasom Národnej rady SR a vlády SR, povedal Korčok. Dodal, že celá vec je zo strany opozície len „politikárčenie“.

Každoročné vojenské cvičenia

„Výcvik je štandardná vec, ktorú robia vojaci všade na svete. Len ľudia, ktorí absolútne nepochopili význam obrany a bezpečnosti tejto krajiny a nemajú žiaden zmysel pre zodpovednosť môžu spochybňovať, aby sa výcvik realizoval,“ povedal po dnešnom rokovaní vlády minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zdôraznil, že Robertovi Ficovi nikdy nezáležalo na bezpečnosti krajiny a Ozbrojené sily SR (OS SR) vždy dehonestoval. „Jediné, čo ho na obrane tejto krajiny zaujímalo bolo to, ako si ukradnúť nejaké peniaze zo zákazok,“ pokračoval.

Minister obrany vysvetlil, že spomínaného cvičenia sa OS SR zúčastňovali každoročne. Uskutočňovali sa na východnej hranici NATO, či už v Lotyšsku, alebo Estónsku. „Aj teraz zhodou okolností bude naraz v šiestich krajinách prebiehať cvičenie, ktorého časť bude aj na Slovensku. Je to dlhodobo plánované,“ dodal.

Na Slovensko príde cvičiť 3-tisíc vojakov

Na cvičení Saber Strike, ktoré sa uskutoční od 1. do 14. marca v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač, sa zúčastní 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky.

Zámerom cvičenia je preskúšanie dôležitých obranných spôsobilostí a spolupráce profesionálnych vojakov v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa tak zapojí do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokJaroslav NaďRobert Fico
Firmy a inštitúcie Národná rada SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily SRSMER-SDVláda SR