Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medzinárodný deň materských centier
V materskom centre Budatko sa konal Deň otvorených dverí pri príležitosti Medzinárodného dňa materských centier. Pre deti bol pripravený pestrý program Foto: SITA/Marián Peiger
25. apríla 2012 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko nemá inštitúciu na ochranu práv detí, OSN varuje

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská republika sa podľa výkonného riaditeľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva Juraja Horvátha zrejme dočká tretieho, veľmi dôrazného napomenutia od OSN.

Nezriadila doteraz totiž nezávislú inštitúciu na monitorovanie a ochranu práv detí, čo od roku 2000 od Slovenska požaduje Výbor OSN pre práva dieťaťa.

Ako povedal Horváth dnes pre agentúru SITA, Slovensko vtedy po odporúčaní výboru novelizovalo zákon o Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva, ktorému zveril povinnosť plniť úlohy v oblasti ľudských práv a základných slobôd vrátane práv dieťaťa. Stredisko preto monitoruje dodržiavanie a ochranu práv dieťaťa v Slovenskej republike. „Súčasne prijíma sťažnosti a rieši konkrétne prípady v oblasti porušovania práv detí,“ povedal .

„Detský ombudsman“ chýba

Ako jednu z najdôležitejších úloh v oblasti zabezpečenia ochrany a uplatňovania práv detí stredisko podľa Horvátha požaduje práve zriadenie „detského ombudsmana“, ktorý na Slovensku ešte stále chýba. Obdobné úsilie v oblasti ochrany práv dieťaťa v rámci svojich kompetencií vyvíjala z vlastnej iniciatívy aj Kancelária verejného ochrancu práv. Hoci obe inštitúcie robili a robia „čo môžu“, treba podľa Horvátha priznať, že odporúčania výboru z roku 2000 sú ich činnosťou naplnené len parciálne.

Stále chýbala „štatutárna nezávislá inštitúcia so zodpovedajúcim zložením a zdrojovým zabezpečením“. Preto sa Slovenská republika dočkala v roku 2007 opätovnej kritiky a odporúčania výboru, aby urýchlila vytvorenie nezávislého mechanizmu s mandátom prijímať a preskúmavať sťažnosti od detí, alebo v ich mene, o porušeniach ich práv.

Túto závažnú výhradu výboru mal okrem iných výhrad riešiť podľa Horvátha Národný akčný plán pre deti na roky 2009 – 2012. Akčný plán uvádza, že „Slovenská republika sa musí v súvislosti s inštitucionálnym zabezpečením ochrany práv detí vyrovnať i s úlohou zriadenia – zavedenia osobitného nezávislého mechanizmu prijímania a preskúmavania sťažnosti od detí, alebo v ich mene, monitorovania implementácie Dohovoru o právach dieťaťa, t. j. potrebné je doriešiť otázku tzv. ombudsmana pre práva detí“.

Zriadenie novej osobitnej inštitúcie je kontraproduktívny krok

Horváth upozornil, že súčasne tento akčný plán konštatuje, že v Slovenskej republike plní úlohy v oblasti ľudských práv a základných slobôd vrátane práv dieťaťa Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ale aj podľa svojich kompetencií verejný ochranca práv. Z toho dôvodu sa prijal záver, že „riešenie zriadiť novú osobitnú inštitúciu ochrancu práv detí sa v súčasnej situácii inštitucionálneho zabezpečenia javí ako kontraproduktívny krok“.

Na základe tejto skutočnosti sa podľa Horvátha v Národnom akčnom pláne pre deti uvádza alternatívne riešenie, a to zriadiť nezávislú špecializovanú inštitúciu pre práva dieťaťa buď pri Slovenskom národnom stredisku pre ľudské, alebo pri verejnom ochrancovi práv. Horváth je presvedčený, že „najlepším rozhodnutím bude poveriť stredisko pre ľudské práva ochranou detí“.

Odporúčané články

Ministri zahraničia chcú od sýrskeho prezidenta mier Lídri OSN vyzvali k zákazu používania nášľapných mín

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...