Slovensko neuznáva Kosovo, poslanci však išli na návštevu

Kosovo
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Skupina slovenských poslancov v pondelok odcestovala na oficiálnu návštevu Kosova, aby nadviazala užšie kontakty s tamojšími najvyššími predstaviteľmi vrátane prezidentky Atifete Jahjagovej.

Členovia Národnej rady Slovenskej republiky však zdôrazňujú, že ich cesta v žiadnom prípade nelegitimizuje jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova, ktorú SR oficiálne neuznáva.

Poslanci chcú podľa vlastných slov bližšie spoznať vnútropolitické problémy tejto bývalej juhosrbskej provincie. V delegácii má zastúpenie každá zo súčasných parlamentných strán reprezentovaných v národnej rade.

„Chceme nadviazať spoluprácu s najvyššími predstaviteľmi (kosovského) parlamentu, aj prezidentkou Kosova,“ uviedol pre agentúru SITA po skončení prvého dňa pracovného programu Ivan Štefanec (SDKÚ-DS).

Podpredseda zahraničného výboru v NR SR je zároveň lídrom delegácie pozostávajúcej z ďalších poslancov vrátane členov hnutia OĽaNO, strán Most-Híd, KDH aj vládneho Smer-u. „Nie je to priama legitimizácia krajiny a naša pozícia sa nemení,“ zdôraznil. „Neuznávame Kosovo, ale máme záujem o spoluprácu aj s krajinami, ktoré diplomaticky neuznávame.“

Slovenská delegácia v pondelok absolvovala aj neformálny obed s prezidentkou Atifete Jahjagovou a večeru s predsedom kosovského parlamentu Jakupom Krasniqim. V utorok majú poslanci na programe schôdzku s ministrom zahraničných vecí Enverom Hoxhajom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Štefanec