Slovensko nikdy neodbočí z členstva v EÚ a NATO, vyhlásil premiér Pellegrini

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská republika nikdy neodbočí v zahraničnopolitickej orientácii z členstva v Európskej únii, či Severoatlantickej aliancii (NATO).

Povedal to predseda vlády SR Peter Pellegrini v relácii televízie TA3 V politike. Podľa jeho slov môžu mať niektorí politici svoje vlastné názory, ale dôležitý je oficiálny pro-západný postoj Slovenska.

Vzťahy s Ruskom a Čínou

Pellegrini reagoval aj na stiahnutie Bezpečnostnej či Obrannej stratégie v Národnej rade SR. Podľa neho sa s týmto musí parlament vysporiadať, pretože tieto dokumenty schválila vláda SR a nemôžu sa stratiť.

„Ani na obrane nemôžeme pokračovať v istých záležitostiach, pokým nebudú tieto dokumenty odobrené parlamentom. Samozrejme Národná rada SR môže meniť obsah, ak má k nemu nejaké pripomienky, ale musí sa s tým vysporiadať,“ povedal Pellegrini.

„Rozhodujúci je oficiálny postoj Slovenska a ten je jasne pro-západný. Samozrejme, že Slovenská republika musí mať štandardné vzťahy aj s Ruskou federáciou alebo Čínou, ale nikdy tieto vzťahy nesmú prevýšiť naše členstvo v Európskej únii, či Severoatlantickej aliancii. Z pohľadu rozlohy našej krajiny musíme byť súčasťou týchto zoskupení, pretože sú pre nás jednoducho kľúčové,“ povedal premiér.

Stretne sa s Lajčákom

Pellegrini sa vyjadril aj k demisii ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Uviedol, že dúfa, že sa mu podarí presvedčiť Lajčáka, aby povýšil záujmy Slovenska nad svoje vlastné názory v otázke globálneho kompaktu z dielne Organizácie Spojených národov (OSN).

„Telefonovali sme spolu a v pondelok budeme mať oficiálne stretnutie. Dúfam, že pán Lajčák svoju demisiu prehodnotí, pretože pred Slovenskom stoja ďalšie výzvy. Budeme predsedať napríklad významným inštitúciám a toto sú dôvody na to, aby pán minister povýšil záujmy krajiny, nad svoje vlastné,“ doplnil Pellegrini.


Demisia ministra Lajčáka

Miroslav Lajčák už podal oficiálnu demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Rozhodol sa rezignovať po tom, ako Národná rada SR prijala ešte vo štvrtok uznesenie o nesúhlase s globálnym kompaktom Organizácie spojených národov o migrácii.

V súvislosti s možným nástupcom Lajčáka sa spomína meno predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Premiér Pellegrini nechcel tieto medializované informácie komentovať, uviedol iba, že v súčasnosti vo vláde SR nie je žiadne voľné miesto ministra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOSN Organizácia Spojených národovVláda SR