Slovensko plne podporuje Poľsko a využívanie utečencov proti Únii je neakceptovateľné, skonštatoval Majer

Marián Majer

Využívanie utečencov ako nástroj hybridnej vojny Lukašenkovho režimu proti Európskej únii (EÚ) je neakceptovateľné.

Skonštatoval to štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer vo svojom profile na sociálnej sieti.

Plná podpora Poľska

Dodal, že Slovensko plne podporuje Poľsko ako svojho suseda a spojenca a odsudzuje zámernú eskaláciu tejto krízy.

Aktuálna situácia na bielorusko-poľskej hranici podľa štátneho tajomníka potvrdzuje, že pripravovaný Strategický kompas EÚ, ako aj pripravovaná Strategická koncepcia NATO 2022 sa musia vzájomne dopĺňať, aby prispeli k budovaniu bezpečnostne efektívneho euroatlantického priestoru.

Najväčšia výzva budúcnosti

Marian Majer sa v stredu zúčastnil na konferencii ITAPA, kde spolu so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Martinom Klusom (SaS) a poslankyňou Národnej rady SR Vladimírou Marcinkovou (klub SaS) a nezaradeným poslancom Tomášom Valáškom (Progresívne Slovensko) diskutovali o tom, ako funguje dialóg medzi EÚ a NATO z bezpečnostného a obranného hľadiska.

Tajomník rezortu obrany považuje za najväčšiu výzvu budúcnosti dobudovanie európskych obranných spôsobilostí tak, aby Európska únia mohla v dostatočnej miere odbremeniť amerických spojencov a dokázala pri adresovaní bezpečnostných výziev v Európe a jej okolí pôsobiť autonómne.

Potrebná aktívna angažovanosť

„Spolupráca EÚ a NATO je nevyhnutná pri adresovaní súčasných bezpečnostných výziev a nemá inú alternatívu. Slovensko podporuje jej posilnenie vo všetkým dimenziách s dôrazom na oblasť kybernetickej bezpečnosti, hybridných hrozieb a obrannej spolupráce,“ uviedol Majer.

Európa sa podľa neho musí aktívne angažovať prevzatím väčšej zodpovednosti pri tlmení šírenia čínskeho vplyvu v európskej ekonomike a v technologickom priestore.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoMarian Majer
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy