Slovensko podporuje dohodu o chemických zbraniach v Sýrii

Syria
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská republika víta a podporuje dohodu USA a Ruskej federácie o ďalšom postupe pri likvidácii chemických zbraní v Sýrii ako významný krok smerujúci k zníženiu napätia v regióne.

„Ako členská krajina EÚ a signatár Dohody o zákaze chemických zbraní sme pripravení poskytnúť maximálnu súčinnosť pri realizácii rozhodnutia sýrskej strany v oblasti ohlásenia a likvidácie zásob chemických zbraní,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Slovenská republika opätovne vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby naplno využila svoj potenciál na urýchlené ukončenie ozbrojeného konfliktu v Sýrii, ktorý dlhodobo destabilizuje situáciu v oblasti Blízkeho a Stredného východu, a spôsobuje neprijateľné utrpenie civilného obyvateľstva. „Slovenská republika súčasne vyzýva Sýriu, aby bezodkladne pristúpila k splneniu svojho záväzku a umožnila kontrolu a následnú likvidáciu chemických zbraní na svojom území,“ dodalo MZV.

Spojené štáty a Rusko sa v sobotu na rokovaniach vo švajčiarskej Ženeve dohodli na pláne, podľa ktorého prinútia Sýriu odovzdať svoje chemické zbrane.

Potvrdil to americký minister John Kerry po schôdzke so svojím ruským partnerom Sergejom Lavrovom. „Dosiahli sme spoločnú dohodu o množstve a type chemických zbraní, ktoré vlastní režim (sýrskeho prezidenta Baššára) al-Asada,“ povedal Kerry reportérom v Ženeve.

Sýria dostala týždňové ultimátum na poskytnutie inventára svojich chemických zbraní a inšpektori ho prídu osobne preveriť najneskôr v novembri. K eliminácii tohto arzenálu by malo prísť najneskôr v polovici roku 2014.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John Kerry
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR