Slovensko pomôže Chorvátom pri vstupe do schengenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chorvátsko vstúpilo do EÚ
Chorvátsko sa pondelok stáva v poradí 28. členom Európskej únie. Balkánska krajina tak úspešne zavŕšila desaťročný proces, ktorý odštartovalo podanie prihlášky o členstvo v roku 2003. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Slovensko bude oficiálne pomáhať Chorvátom so vstupom do schengenského priestoru. „Sme radi, že naše úsilie na východnej hranici môžeme premietnuť aj do spolupráce a že Slovensko môže byť pri budovaní chorvátskej schengenskej hranice,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

S chorvátskym ministrom vnútra Rankom Ostojićom podpísal v utorok v Bratislave dohodu o vzájomnej podpore v oblasti schengenskej spolupráce. Dohoda podľa Kaliňáka potvrdila doterajšiu neformálnu spoluprácu krajín, ktorá trvá už niekoľko mesiacov.

Výmena informácií

Spolupráca spočíva predovšetkým vo výmene informácií o tom, ako sme budovali východnú hranicu. „Slovenská republika nám poskytuje všetky písomné materiály,“ hovoril Ostojić. Slovenskí experti budú Chorvátom pomáhať priamo v ich krajine, podľa Kaliňáka je veľmi aktívny aj náš policajný pridelenec v Chorvátsku. Chorvátom zároveň poskytneme základy pre Schengenský informačný systém. Súčasťou dohody je postúpenie našej licencie pre tento systém.

Chorvátsko má podľa ministra Ostojića náročnú hranicu v dĺžke približne tisíc kilometrov, hlavne s Bosnou a Hercegovinou. „Sme si vedomí, že nás čaká náročná úloha,“ povedal. Počas najbližších troch rokov investujú do schengenského akčného plánu pol miliardy eur. „Peniaze nestačia, oveľa dôležitejšie sú skúsenosti,“ dodal. Kedy by mohlo byť Chorvátsko súčasťou schengenu, nepovedal.

Čas nevedia presne určiť

„Netrúfam si povedať, aký bude časový rámec, ale pre nás je dôležité, aby bola hranica v tom čase pripravená,“ tvrdil. Do júla 2015 majú plán pripraviť všetky kapacity hraničnej polície a vybaviť hranicu. Potom bude nasledovať proces hodnotenia, kde už rozhodujú členské štáty. Minister Ostojić ešte pripomenul, že ani Bulharsko, ani Rumunsko nie sú v schengenskom priestore. Chorváti podľa neho však na tom majú enormný záujem, pred dvomi rokmi mali 3200 hraničných policajtov, teraz ich je 6200.

Ministri v utorok hovorili aj o spolupráci v súvislosti s hasičmi. Slováci majú podľa Kaliňáka záujem o chorvátske skúsenosti pri zapájaní dobrovoľných hasičov do ochrany štátu. S Chorvátmi by sme mohli tiež spolupracovať v oblasti leteckej ochrany pred požiarmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR