Slovensko ponúka krásne hory a jazerá, tvrdí Iveta Radičová

Iveta Radičová v Chorvátsku
Foto: SITA/AP/Darko Bandic Bandic

ZÁHREB 26. septembra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová dnes v Záhrebe pozvala Chorvátov na Slovensko.

„Ponúkame kúpele, krásne hory a jazerá a krásnu dušu. Slovensko víta každého turistu,“ vyhlásila na tlačovej besede po stretnutí s chorvátskou premiérkou Jadrankou Kosorovou Radičová.

Pre propagáciu SR a cestovného ruchu však podľa nej musí urobiť potrebné kroky slovenská vláda, aby „sme prilákali na kvalitné služby a atraktívne trávenie voľného času“.

Ministerstvo hospodárstva a ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu preto pripravujú komplexný program na podporu cestovného ruku.

„Aby bolo jasné, že nielen v Slovinsku, ale aj na Slovensku sú krásne hory,“ uviedla. Zároveň upozornila, že Chorvátsko za prvých sedem mesiacov tohto roku navštívilo 320 000 Slovákov, čo je o desať percent viac ako za rovnaké obdobie vlaňajška.

Radičová Chorvátom prisľúbila, že Slovensko ratifikuje zmluvu o pristúpení Chorvátska do Európskej únie medzi prvými. Kosorová jej poďakovala za podporu, ktorú Slováci v prístupovom procese Chorvátom vyslovovali. Radičová zdôraznila, že únia znamená prínos pre občanov každej krajiny.

„Čaká vás ťažká skúška. Referendum. Želám, aby občania dokázali pochopiť výhody spoločenstva, akým je EÚ,“ uviedla s tým, že Slovensko Chorvátom v predreferendovej kampani môže pomôcť prostredníctvom mimovládnych organizácií, ktoré budú vysvetľovať plusy a mínusy vstupu do únie.

Radičová tiež upozornila, že Chorvátsko prístupový proces absolvuje, keď časy pre úniu nie sú ľahké. „Vstúpiť do rodiny, ktorá dnes prežíva vážne problémy, je krokom rozvážnym,“ poznamenala.

Hospodárska spolupráca medzi Slovenskom a Chorvátskom podľa Kosorovej rastie. Tovarová výmena sa tento rok zvýšila o 14 percent. Vývoz Chorvátska na Slovensko zaznamenal nárast o 30 percent a Slovenska do Chorvátska o šesť percent.

Chorváti Slovákom podľa ich premiérky ponúkajú využitie svojho prístavu v Rijeke, do ktorého modernizácie v poslednom období investovali. Radičová oznámila, že sa pripravuje medzištátna dohoda medzi obomi krajinami o využívaní zásobníkov zemného plynu. „To je konkrétny čin k energetickej bezpečnosti oboch krajín,“ povedala.

Slovenská predsedníčka vlády tiež ocenila starostlivosť Chorvátska o slovenskú národnostnú menšinu, ktorá tu žije. V Chorvátsku je dnes približne 4 700 Slovákov. Dodala tiež, že silné zázemie má tiež chorvátska menšina v SR.

Radičová sa dnes v Záhrebe stretne aj s chorvátskym prezidentom Ivom Josipovićom a predsedom parlamentu Lukom Bebićom. Predmetom rokovaní budú bilaterálne slovensko-chorvátske vzťahy, vstup Chorvátska do EÚ, aktuálne európske témy a súčasný ekonomický vývoj v Európe a vo svete. Premiérka sa tiež na slovenskom veľvyslanectve v Záhrebe stretne s krajanmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Radičová