Slovensko potrebuje podľa Kisku kvalitný výber sudcov, opozícia sa zhodla na jednej podmienke

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Opozícia by sa mala podieľať na voľbe ústavných sudcov, strana Sloboda a Solidarita (SaS) bude preto trvať na tom, aby za kandidátov zahlasovala ústavná väčšina, teda 90 poslancov. Po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom to v pondelok novinárom povedal predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

Koalícia sa nechce dohodnúť

„Pri voľbe ústavných sudcov sa musí zabezpečiť väčšinový názor parlamentu, aby sa nestalo, že vládna koalícia si zvolí všetkých 18 sudcov,“ vyhlásil Sulík. S touto podmienkou súhlasia aj ostatné opozičné strany, ktorých predstavitelia sa v pondelok  stretávajú s prezidentom.

Eduard Heger z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zdôraznil, že voľba ústavnou väčšinou zabezpečí, aby nebol ústavný súd straníckou organizáciou a nezaručoval vláde beztrestnosť.

Koalícia podľa neho zatiaľ neukázala ochotu rokovať o kandidátoch, čo podľa neho ukazuje, že sa nechce dohodnúť. Opozícia tiež navrhuje, aby sa skrátil cyklus striedania ústavných sudcov v ich funkcii.

Za mimoriadne dôležité považuje hnutie Sme rodina – Boris Kollár, aby ústavní sudcovia rotovali v ich funkcii častejšie, v kratších volebných obdobiach. Líder strany Boris Kollár pripomenul, že v súčasnosti sa bude voliť deväť sudcov na 12-ročné obdobie, no o 12 rokov sa už bude voliť 12 sudcov.

Kollár pripúšťa kompromis, aby sa v prvom kole volili ústavní sudcovia 90 hlasmi a v druhom 76, no na ústavnej väčšine aspoň v jednom kole trvá. V opačnom prípade poslanci Sme rodina za zmeny pravidiel voľby hlasovať nebudú.

Zachovanie inštitucionálnej pamäte

Ako uviedol poradca prezidenta a bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák, Kiska sa s opozíciou zhodol na tom, že Slovensko potrebuje skvalitniť výber ústavných sudcov. Vláda by mala podľa Kisku dodržať svoje programové vyhlásenie, ako aj odporúčania Benátskej komisie.

„To znamená, aby sa kandidáti volili minimálne 90 hlasmi, aby sa vytvoril nejaký antiblokačný mechanizmus, aby bolo vypočutie v parlamente intenzívnejšie a za účasti prezidenta a podobne,“ vyhlásil Mazák.

Za dôležitú považuje aj častejšiu cyklickú obmenu, ktorá je prevenciou proti možným politickým vplyvom a tlakom ale aj opatrenie na zachovanie takzvanej inštitucionálnej pamäte. „Keby naraz odišli všetci sudcovia, inštitucionálna pamäť by veľmi utrpela,“ uviedol.

Prezident Kiska pozval zástupcov parlamentných politických strán na diskusiu o Ústavnom súde SR. V pondelok a stretol so zástupcami opozície, politikov koaličných strán si pozval na štvrtok. Parlament na súčasnej schôdzi rokuje aj o novele ústavy a zákone o ústavnom súde, ktoré majú zmeniť pravidlá voľby ústavných sudcov.

V priebehu jesene musí Národná rada SR zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident následne vymenuje deväť. Zmeniť spôsob výberu sudcov sa zaviazala vláda vo svojom Programovom vyhlásení a odporučila nám to aj Benátska komisia.

Prezident sa pritom v minulosti vyjadril, že návrh o voľbe ústavných sudcov z dielne ministerstva spravodlivosti považuje za podpriemerný. Poslanci v stredu minulý týždeň posunuli legislatívu do druhého čítania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBoris KollárEduard HegerJán MazákRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár