Slovensko potrebuje podľa Oravca voľný obchod založený na pravidlách

Sklad, dovoz, vývoz, tovar
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko potrebuje systém pre svetový obchod, ktorý bude založený na pravidlách a ich rešpektovaní, nie na presadzovaní sily. Ako ďalej na sociálnej sieti upozornil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, vytvorenie takého systému a dohliadanie nad ním môže robiť len Svetová obchodná organizácia (WTO). On sám preto považuje jej reformu za životne dôležitú pre nás všetkých.

„Ako zástupca krajiny, ktorej ekonomika je veľmi otvorená a závislá na vývoze a dovoze, musím s poľutovaním konštatovať, že vývoj v súvislosti s WTO za posledné dva roky najviac vystihujú moje dva pocity: sklamanie a frustrácia. Sklamanie je dôsledkom neschopnosti WTO prijať rýchlu odpoveď v reakcii na pandémiu. Frustráciu vyvoláva roky neuskutočnená reforma fungovania WTO,“ skonštatoval Oravec.

Nádejou na zmenu môže byť podľa neho rozbiehajúca sa činnosť Trade and Technology Council (TTC), teda novej transatlantickej Rady pre obchod a technológie, v rámci ktorej môže Európska únia sformovať ekonomicky silný blok, ktorý bude spolu presadzovať reformu fungovania WTO.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Oravec
Firmy a inštitúcie Európska úniaTrade and Technology CouncilWTO Svetová obchodná organizácia