Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekár, doktor, pacient, prehliadka
Foto: Shutterstock
2. 07. 2013 14:04 Zdravie a krása od SITASITA Diskusia

Slovensko potrebuje vymeniť 700 lekárov, terajší starnú

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Slovensko počas najbližších troch až štyroch rokov potrebuje vymeniť 700 všeobecných lekárov, čo predstavuje tretinu z ich počtu. Dôvodom má byť ich vysoký vek.

Uviedol to prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislav Pásztor. Upozornil však zároveň na to, že ich nemá kto nahradiť, nakoľko záujem z radov medikov o tento odbor nie je veľký.

Problém s nedostatkom všeobecných lekárov je podľa neho potrebné riešiť komplexne, len rezidenčný program na to stačiť nebude.

Ako uviedol, rezidenčný program zabezpečí lekárovi príjem počas prípravy, avšak vyriešiť sa musí aj predaj praxí a motivácia lekárov pracovať aj vo vzdialenejších či nepopulárnych oblastiach krajiny.

Lokácie ambulancií prehodnotia

Lekar,chripka
Foto: SITA/Diana Černáková

„Potrebujem budúcim lekárom, medikom, poskytnúť štipendiá, poskytnúť predstavu, že ten odbor všeobecného lekárstva bude dobre platený a bude mať podstatne širšie kompetencie ako teraz,“ skonštatoval Pásztor.

Ako pokračoval, ak lekár pracujúci v nemocnici bude mať od januára budúceho roka garantovanú istú výšku platu, rovnaká suma by mala byť sľúbená aj budúcemu všeobecnému lekárovi.

Minimálne mesačné náklady na ambulanciu vyčíslil na 3 800 eur s tým, že len samotná kúpa praxe sa pohybuje okolo 50 tis. eur.

ASL sa v rámci celkovej zmeny v oblasti všeobecného lekárstva bude snažiť presadiť aj pevnú sieť tak, aby ambulancie všeobecných lekárov boli pre pacientov geograficky, časovo i finančne dostupné.

„Nám ide o to, aby aspoň v okruhu 15 kilometrov ten doktor bol dostupný, aby neboli čiastkové ambulancie. Ten lekár by tam mal byť od siedmej do pol štvrtej a potom nastúpi lekárska služba prvej pomoci,“ povedal prezident ASL s tým, že je nevyhnutné povedať, koľko ambulancií na Slovensku potrebujeme, a kde budú.

Doštudovaní lekári

Ladislav Pásztor
Foto: SITA/Michal Burza

Podľa Pásztora tak bude potrebné do tejto problematiky zapojiť aj obce a vyššie územné celky a zmeniť ich zmýšľanie, nakoľko bez ich spolupráce sa nedostatok všeobecných lekárov nedá zvládnuť.

„Je síce určite populárnejšie podporiť folklórny festival alebo futbalový zápas, ale skôr či neskôr sa budú musieť obce naozaj aktívne starať o to, aby toho lekára tam mali,“ uviedol Pásztor.

Tvrdí, že nemusí ísť priamo o finančnú podporu, ale napríklad o menšie či žiadne nájomné v priestoroch, ktoré vlastnia samosprávy.

Asociácia súkromných lekárov však prízvukuje, že sa bude musieť zmeniť aj postavenie všeobecného lekára v systéme tak, aby zvládal čo najväčší rozsah najmä chronických diagnóz, ako vysoký krvný tlak, cukrovka či choroby pohybového aparátu, nakoľko sa dotýkajú státisícov pacientov, ktorých jednoducho špecializovaná ambulantná starostlivosť nemôže zvládnuť.

Odporúčané články

Lekárom sa platy budú navyšovať, ale postupne Tresty lekárov budú nižšie, zákon sa vrátil do parlamentu

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X