Slovensko pozná Filantropa roka, je ním aj Anton Srholec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Anton Srholec
Víťaz prvého ročníka Filantrop roka 2012, rímskokatolícky kňaz a salezián Anton Srholec počas udeľovania cien Filantrop roka 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – V Bratislave sa v utorok slávnostne udeľovali ocenenia Filantrop roka, Zamestnanec roka a taktiež ocenenia pre firmy v oblasti filantropie v štyroch kategóriách.

Víťazom prvého ročníka kategórie Filantrop roka 2012 sa stal rímskokatolícky kňaz a salezián Anton Srholec. Ocenenie si víťaz kategórie prevzal z rúk zakladateľa Dobrého anjela Andreja Kisku.

Víťazi boli vyhlásení v kategóriách Filantrop roka a Zamestnanec roka, ako aj v kategóriách Celkový objem darov veľké firmy, Celkový objem darov stredne veľké firmy, Celkový objem darov malé firmy a Pomer zisku a darov v rámci ôsmeho ročníka rebríčka Top firemný filantrop

Víťazom prvého ročníka Filantrop roka 2012 sa stal Anton Srholec za dlhoročné pôsobenie v oblasti filantropie a nezištnú morálku, duchovnú i materiálnu pomoc ľuďom bez domova. „Zápasíme o to, aby sme boli dobrými ľuďmi v tejto dobe tmy, únavy alebo rezignácie. Prežijeme, ak sa budeme mať všetci radi,“ reagoval na ocenenie Anton Srholec.

Viacero víťazov v hlavnej kategórii

Filantrop roka 2012
Foto: SITA/Diana Černáková

Cenu poroty v tejto kategórii získal aj Matúš Čupka za mimoriadnu filantropickú angažovanosť v združení Zelená hliadka, ktorou ide príkladom mladej generácii, samospráve aj obyvateľom hlavného mesta. Ďalšími víťazkami v tejto kategórii sú Anna Bartalová a Vlasta Pagáčová.

Dôvodom je mimoriadna filantropická angažovanosť napriek zdravotnému postihnutiu. Pagáčová pracuje s pacientmi s vážnymi kardiologickými poruchami a Bartalová s rodinami nepočujúcich, pričom aj ona sama je nepočujúca.

V tejto kategórii mohli zástupcovia firiem, neziskových organizácií, ale aj verejnosť nominovať akéhokoľvek človeka, ktorý príkladom osobnej angažovanosti a filantropiou prispieva k zveľaďovaniu darcovstva a jeho kultúry.

Zamestnankyňa roka

Zamestnankyňou roka sa stala Jana Štefaníková zo spoločnosti Microsoft Slovakia, ktorá ju taktiež nominovala. Sama sa totiž zapája a iniciuje niektoré filantropické aktivity v rámci ich pobočky, mimo nej, ale aj vo svojom voľnom čase.

Jana Štefaníková pravidelne podporuje dobrovoľnícke aktivity nielen svojou účasťou na nich, ale aj kreatívnymi nápadmi a návrhmi na zlepšenie.

Podujatia typu Darovanie krvi na pôde Microsoftu, Deň dobrovoľníctva, Naša Bratislava, spolupráca s Domovom sociálnych služieb ROSA, podpora detských domovov či občianskych združení, sú len zlomkom z celkového počtu dobrovoľníckych projektov, na ktorých participovala.

„Milujem svoj život, milujem ľudí a keď môžem pomôcť, pomôžem,“ reagovala Štefaníková. V tejto kategórii môže byť nominovaný zamestnanec firmy, ktorý príkladom osobnej podpory verejnoprospešných aktivít, dobrovoľníckou prácou, iniciovaním nových projektov/programov či dlhoročnou prácou v tejto oblasti ide príkladom ostatným. Nominovať ho mohla firma, ale aj nezisková organizácia.

Firemné ceny

Vlasta Pagáčová
Foto: SITA/Diana Černáková

V rámci vyhlásenia ôsmeho ročníka rebríčka Top firemný filantrop sa v kategórii Celkový objem darov veľké firmy víťazom stala spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorá má zriadenú vlastnú nadáciu na podporu predovšetkým aktívnych ľudí, ktorí majú vôľu a schopnosť meniť život okolo seba, ale aj ľudí, ktorí sú znevýhodnení a potrebujú pomoc.

Tiež má zriadený EkoFond, ktorý je zameraný na grantovú podporu projektov smerujúcich k zlepšeniu životného prostredia.

Kategóriu Celkový objem darov stredne veľké firmy vyhrala spoločnosť GlaxoSmithKline Slovakia, tá je zakladajúcim členom Klubu firemných darcov pri Fóre donorov.

Firma sa pravidelne a vo veľkom počte zapája do dobrovoľníckych aktivít ako napríklad darovanie krvi, Naša Bratislava a podobne a podporuje najmä oblasti tykajúce sa ochrany zdravia, osvety a vzdelávania, obhajoby práv znevýhodnených ľudí.

Deti v ohrození

Jana Štefániková
Foto: SITA/Diana Černáková

Spoločnosť AXA d.s.s. sa stala víťazkou kategórie Celkový objem darov malé firmy. Firma má vlastný AXA Fond, cez ktorý podporuje talentované deti zo sociálne slabších rodín. Taktiež dlhodobo podporuje Nadáciu križovatka, ktorá sa zameriava na pomoc deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia (SIDS).

Poslednú kategóriu s názvom Pomer zisku a darov vyhrala taktiež spoločnosť GlaxoSmithKline Slovakia, ktorá patrí celosvetovo medzi najštedrejšie firmy, prispievajúce vo veľkej miere na charitatívne a verejnoprospešné aktivity.

Súčasťou odovzdávania cien za filantropiu bol aj šiesty ročník Ceny Centra pre filantropiu. Víťazkou ceny tohto ročníka za najlepšiu diplomovú prácu na tému filantropie, dobrovoľníctva a tretieho sektora sa stala Češka Nikola Jančeková z Karlovej Univerzity za prácu na tému Online fundraising.

Ocenenie za bakalársku prácu na tému Pomoc ľuďom s duševnou chorobou s názvom Cesta z choroby (Journey from illness) dostala takisto Češka Michaela Vašků z Univerzity Tomáše Bati v Zlíne.

Do tohtoročného rebríčka Top firemný filantrop bolo nominovaných 19 firiem, ktoré darovali v roku 2011 na verejnoprospešné účely takmer 7,2 milióna eur. Z toho 83,6 percenta tvorili finančné dary, 14,3 percenta nefinančné dary a 2,2 percenta darovanie času zamestnancov.

Početné nominácie

Nicolaos Kanellos
Foto: SITA/Diana Černáková

Na zamestnanca roka bolo nominovaných desať zamestnancov a na Filantropa roka 23 ľudí. Hlavným cieľom zostavovania rebríčka Top firemný filantrop, do ktorého spadajú kategórie Celkový objem darov veľké firmy, Celkový objem darov stredne veľké firmy, Celkový objem darov malé firmy a Pomer zisku a darov, je oceniť firmy, ktoré venujú svoje prostriedky na dobrú vec.

Cieľom je taktiež zvýšiť povedomie verejnosti o aktivitách firiem v oblasti firemnej filantropie a ich prínosu k zlepšeniu kvality života ľudí.

Bratislava sa stala po prvý raz v histórii dejiskom Dňa filantropie. Napriek tomu, že od pádu socializmu uplynulo 23 rokov, ide o prvé takéto podujatie v stredoeurópskom priestore. Pri jeho realizácii spojili sily slovenské Fórum donorov a české Forum dárců, čo dokazuje, že naše národy majú aj v oblasti filantropie k sebe veľmi blízko.

Cieľom tohto podujatia je poukázať na dôležitosť osobného i firemného darcovstva, formy, ako sa do neho zapájať, i ochotu tieto informácie zdieľať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anton Srholec