Slovensko pri dostavbe Mochoviec vraj porušilo dohovor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mochovce
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Aarhuský výbor zverejnil vo štvrtok konečné zistenia a odporúčania v súvislosti so sťažnosťou, ktorú v roku 2009 podali mimovládne organizácie Greenpeace, Global 2000, VIA IURIS a Za Matku Zem. „Aarhuský výbor v tomto prípade vytýka zdanlivé medzery v slovenskej legislatíve, ktoré umožňujú rôzny výklad pri zmenách stavebného povolenia. Ministerstvo stavebné povolenie na výstavbu elektrárne považuje za platné. Z environmentálneho pohľadu MŽP považuje spustenie 3. a 4. bloku elektrárne za bezproblémové, keďže bola EIA v marci 2010 právoplatne priznaná,“ uviedla Hudáková.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Podľa jej informácií výbor potvrdil svoje predbežné zistenia z októbra 2010, podľa ktorých Slovenská republika porušila časť Aarhuského dohovoru tým, že nezabezpečila včasnú a účinnú účasť verejnosti na rozhodovaní o dostavbe elektrárne Mochovce 3, 4 v roku 2008, kedy Úrad jadrového dozoru (ÚJD) rozhodoval o povolení na zmenu stavby. „Výbor dal jednoznačne za pravdu sťažnosti mimovládnych organizácií,“ uviedla koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská. Podľa účastníkov podania z doručeného materiálu vyplýva, že výbor jednoznačne zavrhol argumenty slovenskej vlády, že pri predmetnom spore nebola potrebná účasť verejnosti v stavebnom konaní, pretože šlo len o zmenu stavby a že účasť verejnosti umožní následne prebiehajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Výbor konštatoval, že účasť verejnosti je potrebné zabezpečiť v štádiu, kedy sú všetky možnosti otvorené a v tomto prípade robiť proces EIA po územnom a stavebnom konaní je formalitou,“ dodala advokátka spolupracujúca so združením VIA IURIS Eva Kováčechová. Slovenská republika by teraz mala podľa odporúčaní výboru zmeniť legislatívu tak, aby zabezpečil včasnú a účinnú účasť verejnosti pri zmenách a úpravách projektu po povolení. Taktiež výbor jasne stanovil, dokedy treba tieto chyby napraviť. „Do decembra tohto roku má Slovensko zaslať správu o pokroku dosiahnutia uvedených odporúčaní, a do decembra roku 2012 správu o ich vykonaní,“ uviedla Szabová.

Spor sa začal v roku 2008, kedy Úrad jadrového dozoru vydal súhlasné rozhodnutie na zmenu stavby 3. a 4. jadrového bloku bez toho, aby dovolil verejnosti zúčastniť sa na tomto procese. „Po následnej súdnej žalobe na Krajskom súde v Bratislave, ktorá stále prebieha, sa aktivisti rozhodli osloviť odborníkov z OSN, pretože takéto konanie považovali za porušenie Aarhuského dohovoru. Jeho signátorom je aj Slovenská republika a je v platnosti od roku 2006,“ uviedla hovorkyňa Greenpeace. Aarhuský výbor zasadal v Ženeve na pôde OSN 15. marca 2010, kedy mimovládne organizácie aj zástupcovia SR predniesli svoje stanoviská.

Na septembrovom neverejnom zasadnutí výbor prijal návrh zistení a odporúčaní a následne 13. januára 2011 publikoval konečné zistenia schválené na decembrovom zasadnutí, ktoré predloží na schválenie zasadnutiu strán Aarhuského dohovoru v júli 2011,“ informovala Szabová.

Ministerstvo životného prostredia vníma bezpečnú, modernú jadrovú elektráreň za zdroj čistej energie. „Chápe však aj odporcov jadrovej energie, ktorí by radi oddialili dostavbu a spustenie Mochoviec,“ skonštatovala hovorkyňa envirorezortu Hudáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Greenpeace