Slovensko prijme sto sýrskych kresťanov, bude si vyberať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Migranti
migranti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Na územie Slovenska vezmeme 100 ľudí a pôjde o kresťanské sýrske rodiny, ktoré si budeme vyberať v Taliansku a Grécku. Vyhlásil to v utorok po rokovaní vlády premiér Robert Fico. To je podľa Fica príspevok Slovenska do rozdelenia 40-tisíc migrantov, ku ktorému sa zaviazali lídri na summite v Bruseli koncom júna.

Na pondelňajšom zasadnutí sa ministri vnútra dohodli na rozdelení 32 256 migrantov v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Minister vnútra Robert Kaliňák očakáva, že prvých 50 migrantov by Slovensko mohlo prijať v budúcom roku a druhých 50 migrantov v roku 2017.

Podľa Kaliňáka bude musieť týchto 100 migrantov prejsť identifikáciou a bezpečnostnými previerkami. Zároveň by to mali byť migranti, ktorí sú schopní sa integrovať do slovenskej spoločnosti. K tomu im majú pomôcť kresťanské a charitatívne organizácie.

Sulík vidí riešenie v utesnení južnej hranice

Prijatie týchto migrantov, ku ktorému v Bruseli zaviazalo Slovensko, nič nerieši. Myslí si to predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a europoslanec Richard Sulík. Ako pre agentúru SITA uviedol, „riešiť nejakých 100 migrantov je úplne smiešne a bezpredmetné divadlo“.

„V tomto momente a v tejto otázke so slovenskou vládou súhlasím, avšak Robert Fico už viackrát dokázal, že tu doma strúha silné reči a vonku potom sklopí uši,“ povedal šéf liberálov. Myslí si, že to sa môže stať, keď Brusel na členské štáty v otázke prijímania migrantov ešte viac zatlačí. Tvrdí, že aj prijatie 100 utečencov je ústupok. „Keď raz tých utečencov tu nechceme, tak mal povedať nie,“ uviedol Sulík.

Za riešenie Sulík považuje utesnenie južnej hranice. Súhlasí aj s tým, že situácia by sa mala v prvom rade riešiť v krajinách, odkiaľ utečenci a migranti prichádzajú.

Vlna migrantov, ktorej Európska únia čelí, môže mať podľa Sulíka efekt aj na schengen. „Reálne podľa mňa hrozí, že dôjde k zániku,“ povedal europoslanec. „Ak Rakúsko vyhlási, že zavádzajú kontroly na hranici s Talianskom, aby nepustili žiadnych utečencov, tak je to de facto koniec schengenu. To tu máme predo dvermi,“ povedal. Ako dodal, ak si krajiny povedia, že Európska únia nevie ochrániť hranice, budú si ich chrániť samotné štáty.

V Gabčíkove vyhlásili referendum

Minister vnútra v utorok so svojou rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Miklovou-Leitnerovou podpísal dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Proti ubytovaniu azylantov sú však obyvatelia Gabčíkova, kde vyhlásili miestne referendum, v ktorom chcú dočasné ubytovanie azylantov odmietnuť. Kaliňák však pripomenul, že referendum by sa týkalo ľudských práv, a to naša ústava vylučuje.

„Myslím si, že iniciátori sú mimo právneho rámca,“ povedal minister. Takisto si nemyslí, že by azylanti mohli v Gabčíkove spôsobiť problémy. „Oni sami sú motivovaní dodržiavať zákony. Ak by čokoľvek vyviedli, nedostanú v Rakúsku azyl,“ uviedol šéf vnútra a dodal, že ak by porušili zákony, Slovensko by ich vrátilo do Rakúska. Ako informoval rezort vnútra, Slovensko bude znášať náklady na stravu a ubytovanie, rakúska strana náklady na zdravotnú starostlivosť, strážnu službu, vreckové či iné veci.

SNS vytĺka politický kapitál

Memorandum o porozumení v stredu na tlačovej besede kritizoval predseda SNS Andrej Danko. Podľa neho prijatie týchto utečencov hlboko zasiahne nielen do života obyvateľov Gabčíkova, ale je aj zásahom do suverenity Slovenska a porušuje ľudské práva azylantov.

Ministerstvo v reakcii dodalo, že dočasné ubytovanie azylantov „je presne to isté, dokonca lacnejšie, keďže časť nákladov znáša rakúska strana, ako humanitárne transfery, v rámci ktorých na určitý čas poskytujeme v našich zariadeniach ubytovanie, stravu a zdravotnícku starostlivosť prevažne ohrozeným skupinám, čiže hlavne matkám s deťmi zo Sýrie a pripravujeme ich na život vo finálnej krajine, predovšetkým v USA“.

Rezort vnútra preto vyjadrenia Danka vníma „ako vytĺkanie politického kapitálu“. Podľa ministerstva vnútra sa ubytovacie zariadenie v Gabčíkove ako zariadenie pre azylantov využíva od roku 1994 a odvtedy ním prešli tisícky -žiadateľov o azyl. V zariadení bola v posledných rokoch len utlmená táto činnosť.

„Naposledy tam boli žiadatelia o azyl v roku 2009, teda v roku, keď SNS bola súčasťou vlády. Nejde o žiadnu novinku ani pre Gabčíkovo, ani pre Slovenskú technickú univerzitu, s ktorou má ministerstvo vnútra stále v prípade tohto objektu platnú zmluvu a ktorá hovorí o využívaní ubytovacích kapacít práve pre potreby azylových konaní,“ uvádza sa v reakcii.

Slovensko pomôže aj humanitárnym transferom

Ministerstvo tiež pripomína, že humanitárne transfery, ktoré Slovensko poskytuje od roku 2008, mali plnú podporu SNS, ktorá bola vo vláde a nemala k nim ani v tom čase, ani v posledných rokoch, nijaké výhrady. Fico uviedol, že práve touto cestou pomôže Slovensko ďalším migrantom.

Pôjde o ľudí, ktorí budú na Slovensku opäť len dočasne, maximálne 180 dní a v ich prípade je jasné, do akej ďalšej krajiny pôjdu, ešte pred tým, ako prídu na Slovensko. Podľa ministerstva vnútra sa Slovensko zaviazalo rozšíriť svoje kapacity pre humanitárny transfer na 500 osôb ročne.

Podľa ministerstva v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov Slovensko vyberie z utečeneckých táborov utečencov, hlavne najzraniteľnejšie skupiny ako matky s deťmi.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoRichard SulíkRobert FicoRobert Kaliňák