Slovensko rešpektuje doterajšie výsledky vyšetrovania toxickej otravy v britskom Amesbury

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 5. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko víta rozhodnutie Veľkej Británie sprístupniť správu Technického sekretariátu Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) z vyšetrenia incidentu otravy toxickou chemickou látkou v britskom meste Amesbury v júli tohto roka.

Slovensko výsledky plne uznáva

„Rovnako ako v prípade útoku v Salisbury vnímame tento krok ako potvrdenie snahy Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o transparentný postup pri vyšetrovaní týchto prípadov použitia chemických látok ako zbraní, a to aj za pomoci medzinárodných mechanizmov,“ uvádza sa vo vyhlásení slovenského rezortu zahraničných vecí s tým, že postup vyšetrovateľov OPCW považujú za vysoko kvalifikovaný, nestranný a nezávislý a ich výsledky SR plne uznáva a rešpektuje.

„Závery analýzy OPCW potvrdzujú zistenia Spojeného kráľovstva o charaktere a identite toxickej látky identifikovanej britskými úradmi v Amesbury, kde pri otrave touto látkou prišla o život jedna osoba. Analýza OPCW tiež potvrdzuje britské zistenia, že v Amesbury došlo k otrave tou istou toxickou chemikáliou, ktorá bola použitá pri útoku proti Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére v Salisbury marci tohto roka,“ uvádza MZV.

Ďalší postup SR bude podľa ministerstva zahraničia aj naďalej vychádzať z úzkej spolupráce so Spojeným kráľovstvom i ďalšími partnermi a spojencami.

Británia to vedela skôr

„Taktiež opätovne potvrdzujeme pokračujúcu plnú solidaritu s Veľkou Britániou ako i dôraznú podporu medzinárodným snahám o dôsledné vyšetrenie incidentov v Salisbury a Amesbury a vyvodenie zodpovednosti,“ dodalo MZV.

Testy Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdili zistenia britských úradov, že dvojica z anglického mesta Amesbury sa otrávila nervovoparalytickou látkou novičok. Jedna z osôb otravu neprežila.

OPCW v utorok uviedla, že podľa výsledkov testov šlo o „rovnakú toxickú chemikáliu, akú našli v biomedicínskych a environmentálnych vzorkách v súvislosti s otravou“ bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v marci v neďalekom meste Salisbury.

Zatiaľ čo OPCW doteraz nervovoparalytickú látku nešpecifikovala, Británia už skôr uviedla, že šlo opäť o novičok, jed, ktorý vyrábal Sovietsky zväz počas studenej vojny. Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley sa ním otrávili v júni, teda krátko po Skripaľovcoch. Sturgessová zomrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Skripaľ
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR