Slovensko sa chce zapojiť do civilnej misie Únie na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí vojaci sa vrátili z Cypru z misie OSN
Slávnostný nástup profesionálnych vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl Maďarska, ktorí sa vrátili z mierovej misie OSN UNFICYP na Cypre. Nitra, 25. september 2014. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko sa bude snažiť zapojiť tento rok do civilnej misie Európskej únie na Ukrajine (EUAM). Zapojenie do tejto misie označil rezort zahraničia v Správe o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2014 za prioritu.

Materiál v stredu vláda vzala na vedomie. V tomto roku máme záujem zvýšiť svoje aktivity v misii OSN UNFICYP na Cypre a zapojiť sa do misií OSN UNSTAMIH/MINUSTAH pôsobiacej na Haiti alebo misii OSN UNMISS pôsobiacej v Južnom Sudáne. Chceme tam vyslať policajtov, konštatuje sa v správe.

Slovensko chce pokračovať v misiách

Minulý rok sa Slovensko zapojilo do 14 misií medzinárodného krízového manažmentu, a to v rámci aktivít EÚ (6), OBSE (4), NATO (2) a OSN (2). Ku koncu roka 2014 mala SR najväčší kontingent v misii UNFICYP na Cypre.

Slovensko má záujem aj v tomto roku pokračovať v týchto misiách. Účasť na aktivitách medzinárodného krízového manažmentu nás stála minulý rok viac ako 28 miliónov eur. Z toho vyše 27 miliónov bolo hradených z rozpočtu rezortu obrany.

Krajina sa chce zapojiť aj do aktivít v iných oblastiach

Z geografického hľadiska SR v roku 2014 pôsobila predovšetkým v oblastiach prioritného politického záujmu – na západnom Balkáne, v štátoch východnej Európy a Strednej Ázie, v Afganistane, na Blízkom východe a na Cypre. V uplynulom roku sa SR zapojila aj do nových misií OBSE, a to v Macedónsku, Tadžikistane a na Ukrajine.

SR v uplynulých dvoch rokoch získala prvé skúsenosti s medzinárodným pôsobením civilných expertov (napr. diplomatov). Cieľom do budúcnosti je zapájať sa aj do aktivít postkonfliktnej rekonštrukcie aj expertov z iných oblastí, ako je napríklad poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka, vzdelávanie, zdravotníctvo, uvádza sa v správe.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky