Slovensko má jednu z najmenej emisných energetík, podľa plynárov môže byť „najzelenšie“ v Európskej únii

Plyn
Foto: ilustračné, Thinkstockphotos

Slovensko sa môže stať jednou z “najzelenších“ krajín v Európskej únii (EÚ). Myslí si to Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). Ten hodnotí pozitívne, že sa aj nová vláda vo svojom programovom vyhlásení prihlásila k záväzku dosiahnuť na Slovensku uhlíkovú neutralitu do roku 2050 nákladovo efektívne a s týmto cieľom aj prehodnotí klimaticko-energetické ciele.

Banner, SPP

Prioritou Slovenska by podľa zväzu mala byť eliminácia tuhých palív v energetike, teda v systémoch centrálneho zásobovania teplom, v individuálnom vykurovaní, v priemyselných prevádzkach a tiež zvýšenie energetickej efektívnosti v priemysle, ako aj zastavenie trendu narastajúcich emisií z dopravy.

„Slovensko má už v súčasnosti jednu z najmenej emisných energetík (výroba elektrickej energie a tepla) v rámci celej EÚ. Po vyššie uvedenej náhrade tuhých palív sa naša krajina umiestni na úplný vrchol tohto rebríčka medzi krajiny ako Švédsko, Francúzsko a Rakúsko. Ekonomicky neporovnateľne silnejšie krajiny s oveľa vyššou životnou úrovňou ako Holandsko, Belgicko alebo Nemecko, budú v danom ohľade ďaleko za Slovenskom,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Podpora nákupu emisne efektívnejších kotlov

SPNZ je presvedčený, že slovenské plynárenstvo môže významnou mierou prispieť k napĺňaniu viacerých cieľov a zámerov slovenskej vlády deklarovaných v jej programovom vyhlásení.

Zväz oceňuje, že súčasťou programového vyhlásenia vlády SR je naďalej adresná podpora nákupu emisne efektívnejších kotlov na vykurovanie pre domácnosti. V súčasnosti približne 350 tisíc domácností na Slovensku používa na vykurovanie tuhé palivá, pričom 120 tisíc kotlov je starších ako 30 rokov.

„Podpora náhrady starých kotlov za tepelné čerpadlá by bola trikrát drahšia ako v prípade ich náhrady za nízkoemisné plynové kotly,“ upozornil Kvasňovský, podľa ktorého pri využívaní zemného plynu pri vykurovaní sa dostáva do atmosféry o 99,9 percenta menej škodlivých pevných častíc v porovnaní s pevnými palivami. V porovnaní s uhlím sa uvoľňuje do atmosféry o 60 percent menej oxidu uhličitého.

Najefektívnejším nástrojom sú adresné opatrenia

SPNZ vidí veľký potenciál vo využívaní plynu v ekologickejšej doprave. Plynári očakávajú od novej vlády podporu pre využívanie plynu v podobe CNG v mestskej hromadnej doprave, osobnej doprave, službách.

Podľa SPNZ môže byť plyn významným partnerom obnoviteľných zdrojov energie na ceste k uhlíkovej neutralite do roku 2050, zvyšovania energetickej efektívnosti, ako aj pri riešení otázky energetickej chudoby.

„Máme za to, že najefektívnejším nástrojom na riešenie sociálnej otázky energetickej chudoby na Slovensku sú adresné opatrenia, ktoré umožnia dotknutým občanom vymaniť sa z energetickej chudoby, predovšetkým podporou zníženia ich spotreby, zvýšenia energetickej efektívnosti domácností, teda opatrení, ktoré nebudú mať, na druhej strane, negatívny dopad na trh s energiami,“ konštatoval Kvasňovský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom